żelatyna na stawy

Żelatyna spożywcza na stawy – czy działa? Jak zrobić?

Żelatyna to białko kolagenowe, które wykazuje właściwości o działaniu leczniczym i zdrowotnym. Służy ono wspomaganiu procesów odchudzania i regeneracji mięśni, łagodząc równocześnie wszelkie dolegliwości bólowe, które towarzyszą różnego rodzaju problemom ze stawami. Co więcej żelatyna poprawia także trawienie, przez co zapobiega występowaniu różnorakich dolegliwości żołądkowych.

Żelatyna spożywcza i jej oddziaływanie na stawy

Żelatyna spożywcza jest łatwo dostępnym produktem spożywczym, którego używa się w procesach produkowania żywności oraz do przygotowywania jedzenia w domu. Jej właściwości żelujące są doceniane, szczególnie w przemyśle. Jednakże posiada ona także własności prozdrowotne, takie jak poprawa wyglądu skóry, włosów i paznokci oraz wzmacnianie kości i stawów.

Czy żelatyna naprawdę może zbawiennie oddziaływać na zdrowie naszych stawów? Z pewnością jest to naprawdę dobry sposób na walkę z różnego rodzaju dolegliwościami bólowymi. Posiada ona bardzo dużą zawartość białka, uzyskiwanego w procesie hydrolizy kolagenu zwierzęcego. Tego rodzaju kolagen jest pozyskiwany przede wszystkim z kości i skóry bydlęcej bądź z wieprzowiny. Żelatyna wieprzowa na stawy przeciwdziała również występowaniu takich schorzeń, jak osteoporoza i różnego rodzaju zwyrodnienia. Co więcej pomaga ona także w zachowaniu elastyczności, jaką mają nasze ścięgna i więzadła. Badania, które przeprowadzono na grupie osób, mających problemy ze zwyrodnieniami stawów wskazują, że nawet niewielkie dawki hydrolizatu kolagenu, stosowanego codziennie powodują, że odczuwany przez nich ból istotnie maleje. Żelatyna lecznicza jest skuteczna również w walce z innego rodzaju dolegliwościami, takimi jak problemy metaboliczne. Żelatynę warto używać do przygotowywania różnych potraw i deserów, aby łatwiej pozbyć się powstawania problemów z wzdęciami i zgagą, gdyż skutecznie niweluje ona zbyt dużą ilość kwasów w żołądku. W swoim składzie ma dwa aminokwasy – prolinę i hydroksyprolinę, wspomagające naprawę tkanki łącznej. Z kolei pozostałe dwa, czyli arganina i glicyna pomagają w procesie odbudowy mięśni. Jeśli chcemy, aby żelatyna rzeczywiście nam pomogła musimy spożywać ją jak najbardziej regularnie.

żelatyna na stawy przepis

Galaretka na stawy – przepis

Żelatyna na kolana może być stosowana jako napój. Jej przyrządzenie wymaga użycia 150 gramów żelatyny spożywczej (taka ilość jest wystarczająca mniej więcej na 4 tygodnie stosowania kuracji) i wody. Pierwszy etap jej przyrządzania wymaga dodania łyżki żelatyny do ¼ szklanki letniej wody i pozostawienia takiej mikstury w temperaturze pokojowej na całą noc. Rano tak przygotowany roztwór można już pić. Przy czym niezmiernie istotne jest to, aby robić to, będąc na czczo. Jeśli dodatkowo chcemy, aby żelatyna nam smakowała, możemy dodać do niej trochę miodu, jogurtu naturalnego bądź syropu z agawy. Tego rodzaju kuracja powinna trwać przynajmniej przez miesiąc. Przy czym klucz do osiągnięcia sukcesu w terapii stanowi jej regularność i jej nieprzerwane stosowanie przez okres co najmniej 4 tygodni (niektóre źródła podają, że nawet przez 6 tygodni). Natomiast pierwsze rezultaty powinniśmy dostrzec już po pierwszym tygodniu od rozpoczęcia jej stosowania.

Jak jeść żelatynę?

Tak samo, jak wszystkie inne produkty żywnościowe, żelatyna lecznicza również wymaga racjonalnego stosowania. Jest to bowiem doskonały suplement na stawy, jednakże w swoim składzie zawiera również składniki, które nie są pożądane przez nasz organizm.

Do najważniejszych kwestii w trakcie stosowania żelatyny należy właśnie to, aby stosować ją w zgodzie z zasadami racjonalnego odżywiania się. Wszelkiego rodzaju galaretki owocowe, żelki, czy też nawet galaretka z kurzych łapek na stawy zawiera bowiem w swoim składzie prolinę, ale poza tym dostarcza do naszego organizmu duże ilości niezdrowych tłuszczów i cukrów. Co więcej żelatyna stanowi w nich często jedynie dodatek, np. w galaretkach stanowiąc jedynie 10% ich zawartości.

Gotowe galaretki, kupowane w sklepie to także duża ilość cukru, który bardzo często jeszcze nasila stany zapalne, zazwyczaj towarzyszące różnego rodzaju uszkodzeniom tkanki chrzęstnej. Nawet, jeśli zjemy 200 gram galaretki dostarczymy do organizmu w ten sposób jedynie 2,5 gram znajdującej się w żelatynie proliny, a jeśli chcemy doprowadzić do regenerowania się chrząstek stawowych musimy dostarczać sobie 4 g proliny dziennie.

żelatyna stawy

Co za tym idzie, jeśli żelatyna na kolana ma nam naprawdę pomóc powinniśmy stosować ją w jak najbardziej czystej formie. Zalecaną dzienną dawką jest przyjmowanie więcej niż 30 gram żelatyny dziennie (w 100 gramach żelatyny znajduje się 12 gram proliny). Dla uzyskania lepszego smaku żelatyny, jak już wcześniej wspomniano można ją rozpuścić w wodzie, przy pomocy niewielkiego dodatku miodu lub soku z cytryny.

Żelatyna lecznicza – w czym tkwi sekret jej działania?

Żelatyna to tani i bardzo łatwo dostępny produkt spożywczy. Można ją bez trudu kupić praktycznie w każdym pobliskim sklepie spożywczym za niewielkie pieniądze. Ponadto można ją łączyć z różnymi składnikami i przy jej udziale tworzyć różne smakowite desery. Jednakże, czy taka żelatyna spełni swoją rolę, jako żelatyna lecznicza? W jakimś stopniu na pewno tak, jednak jeśli zależy nam na osiągnięciu satysfakcjonujących nas rezultatów należy stosować ją samą, regularnie, a w dodatku najlepiej na czczo.

Lecznicza moc żelatyny tkwi przede wszystkim w jej składzie, posiada ona bowiem bardzo wysoką zawartość białek, które zyskuje w związku z zachodzeniem procesu hydrolizy kolagenu zwierzęcego. Otrzymuje się ją w trakcie gotowania kości i skór bydlęcych oraz wieprzowych.

Żelatyna na stawy – Opinie

Zastanawiasz się, co na temat działania żelatyny twierdzą inni ludzie? W Internecie z pewnością znajdziesz ogrom różnego rodzaju opinii na ten temat. Jednakże, chcąc sięgać po tego rodzaju źródło informacji, powinieneś mieć na uwadze, że nie każdy przeciętny użytkownik Internetu stosuje żelatynę we właściwy sposób. Co za tym idzie skutki takich kuracji mogą być różne.

Warto zauważyć, że po żelatynę bardzo często sięgają wyczynowi sportowcy i kulturyści. Rozpoczynając kurację żelatynową trzeba przede wszystkim nastawić się na to, że jej rezultaty nie będą spektakularne, a dodatkowo trzeba na nie trochę poczekać. Wielu ludzi, stosujących żelatynę na kolana i ból stawów zachwala efekty jej działania. Jednakże trzeba na nie poczekać co najmniej tydzień, a optymalnie nawet 4 do 6 tygodni. Jednakże stosowanie żelatyny jako środka leczniczego warto najpierw skonsultować ze specjalistą.

Ci, którzy zdecydowali się na stosowanie kuracji żelatynowej uważają także, że jest ona lepsza aniżeli różnego rodzaju tabletki na stawy. Doceniają ją przede wszystkim za wygodę stosowania, skuteczność i naturalność w odniesieniu do sztucznie wyprodukowanych farmaceutyków. Pijąc żelatynę spożywczą w nieprzetworzonej formie i bez niepotrzebnych dodatków dostarczamy sobie cenne aminokwasy w najprostszej postaci, które są dodatkowo bardzo łatwo przyswajane przez nasz organizm, szybko się trawią i w pełni bezproblemowo wchłaniają. Roztwór, który posiada w swoim składzie stosunkowo niewiele czystej żelatyny jest do tego jeszcze niskokaloryczny i w  żaden sposób nie powoduje zaburzenia nawet najbardziej starannie wypracowanej diety.

Polecane produkty

Suplement na stawy
Flexidium 400
od 72 zł!

Suplement na stawy
Flexa Plus Optima
319 zł 147 zł

Kolagen
PremiumCollagen5000
od 77 zł!

Warto przy tym również zauważyć, że uzupełnienie organizmu o bogaty skład aminokwasowy, jaki ma w sobie żelatyna niesie za sobą także liczne, inne korzyści zdrowotne. Z powszechnych opinii na jej temat wynika, że powoduje ona między innymi wzmocnienie odporności organizmu, wyregulowanie syntezy najistotniejszych hormonów peptydowych, a także usprawnienie organizmu w trakcie wykonywania wysiłku fizycznego. Ma ona także bardzo korzystny wpływ na nasze mięśnie.

Podsumowując, żelatyna lecznicza jest z pewnością dobrym pomysłem do stosowania przez sportowców i aktywnych ludzi w ramach profilaktyki ich układu kostno-stawowego. Może ona także stanowić dobrą kurację leczniczą w razie wystąpienia jakichś niewielkich urazów lub bólu stawów. Jeśli masz tego rodzaju problemy wypróbuj żelatynę już dziś – pamiętaj tylko, aby robić to zgodnie z powyższymi zaleceniami i nie zastępować w ten sposób wizyty u lekarza – specjalisty.