strzelające kolana

Strzelanie (trzaski) w kolanie – co jest tego powodem i jak sobie radzić z problemem?

Strzelanie lub trzaski w kolanie to problem dotykający sporej ilości Polaków. Jednak dopóki przypadłość ta nie wiąże się z ostrym bólem, dopóty nie jest leczona i mało kto zastanawia się, jakie mogą być przyczyny strzykania. Dlatego własnie warto jest się dowiedzieć czegoś więcej. Poniżej poruszone zostaną najważniejsze, związane z tym problemem zagadnienia. Będzie można dowiedzieć się, czy strzykające kolana to duży problem, jak je leczyć, jaki jest jego związek z napięciem mięśni i więcej…

Strzelanie w kolanach – najczęstsze przyczyny

Tylko osoby, które kiedykolwiek uczyły się anatomii wiedzą, jak skomplikowana jest budowa stawu kolanowego i jak wielkie przenosi on siły i naprężenia. Należy przy tym podkreślić, iż tylko stopy mają bardziej skomplikowaną budowę anatomiczną (ze całego układu kostnego) i przenoszą większe obciążenia. Nie trzeba się też długo zastanowić, by stwierdzić, że na kolanach spoczywa – za wyjątkiem kilku kilogramów – prawie cały ciężar ludzkiego ciała. Dlatego właśnie, jeśli pojawią się trzaski w kolanie przy zginaniu, nie należy problemu bagatelizować.

Strzykające kolana to problem częsty pomimo tego, że akurat ta część ciała ma wysokie zdolności regeneracyjne. Przyczyną tej przypadłości jest zazwyczaj przeciążenie stawu kolanowego lub pojawiające się z wiekiem niedobory substancji smarującej (mazi) lub pogorszeniem się jej naturalnych właściwości. Do tego mogą dojść mikro- lub makro-urazy chrząstki stawowej, błony maziowej lub – co przytrafia się bardzo często przy różnego rodzaju upadkach – urazy więzadeł albo kaletki pod- czy przedrzepkowej. Przed wizytą u lekarza lub reakcją na własną rękę warto też wybadać, w którym dokładnie miejscu występują trzaski w kolanie.

Mechanizm niszczenia elementów stawu kolanowego powodujący strzykające kolana jest dość prosty. Wraz z poruszaniem się pojawiają się urazy, głównie pęknięcia i wytarcia chrząstki stawowej. Pojawstają też zwyrodnienia, a z powodu niedoboru ruchu błona maziowa kolana nie produkuje substancji zmniejszającej tarcie chrząstek. Czasami objawy, o których mowa w powyższych akapitach są niegroźne i mijają same, zaś innym razem towarzyszy im nasilający się ból i dyskomfort podczas ruchu. W żadnym z tych przypadków nie należy problemu bagatelizować!

Niezależnie od powyższych argumentów, najczęstszymi przyczynami opisywanej tu przypadłości są:

  • wiek,
  • zbyt duże obciążenie stawów (dźwiganie, nadwaga, sport),
  • przebyte lub aktualne urazy kolana,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • cukrzyca,
  • inne zmiany hormonalne – zwykle związane z niedoborem estrogenów,
  • palenie tytoniu obniżające ogólny poziom kolagenu w organizmie.
strzelanie w kolanach

Skrzypiące kolana a napięcie mięśni

Strzelające stawy kolanowe mogą być związane również z napięciem mięśni. Tu znowu należy przyjrzeć się budowie stawu kolanowego. Tym razem chodzi o mięśnie i ścięgna. Mięsień czworogłowy (ten w przedniej części uda) to jeden (zaraz po pośladkowym) z najsilniejszych mięśni ludzkiego ciała. Jest on powiązany z kolanem zakończeniami ścięgnowymi. Dodatkowo poniżej uda człowiek ma dwie kości – piszczelową i strzałkową, co rodzi konieczność posiadania dodatkowych więzadeł (toczki, więzadło rzepki, więzadła boczne itd.).

Niewłaściwa stabilizacja kolona poprzez przebyte urazy, spadek poziomu kolagenu spowodowany paleniem papierosów lub przybywającymi latami może być odpowiedzialny za tzw. strzelające kolana. O tyle, o ile niewłaściwie stabilizowane – niezależnie od przyczyn – stawy kolanowe, mogą same w sobie nie być bolesne i początkowo nie dawać większych dolegliwości ani nie powodować dyskomfortu, tak z czasem, prawie na pewno spowodują zużycie chrząstek, niewłaściwą pracę błony maziowej kolana, potem stany zapalne i poważne problemy z bólem i chodzeniem.

Bolesne strzelanie kolan

Niektórzy ludzie mają nieprzyjemny dla innych zwyczaj strzelania palcami. Jest to zjawisko kawitacji, czyli gromadzenia się w stawach pęcherzyków gazu (tzw. kawerny). Wygięcie palców sprawia, że ów gaz zostaje nagle uwolniony albo przemieszczony, a towarzyszy temu dość głośny dźwięk.

Strzelające kolana również mogą być związane z efektem kawitacji, lecz – z racji tego, że staw kolanowy jest znacznie większy niż te pomiędzy palikami palców – może proces ten być tak samo niekontrolowany, co bolesny. Różnica ciśnień mazi w stawie kolanowym zostaje wyrównana podczas ruchu, czemu może towarzyszyć nieprzyjemny odgłos trzasku. Efekt ten wzmagany jest przez długi okres bezruchu. Zatem, aby strzelające kolana nie przytrafiały się w sposób niepożądany i nie przerodziły się w stan chorobowy, należy często poruszać się zwłaszcza, jeśli ktoś ma np. pracę siedzącą!

Strzykanie w kolanach – czy jest groźne?

Przypadłość strzelania/strzykania w kolanach jest zwana także krepitacją stawową (medyczne określenie). Odpowiedź na pytanie, czy przypadłość ta jest groźna, nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. Pewnym jednak jest to, iż aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw zbadać przyczynę strzykania lub trzasków kolanowych. Krepitacja – jak już wspomniano powyżej – może wynikać tylko z różnicy ciśnień płynów i gazów nagromadzonych w stawie, ale też może być pierwszym symptomem poważniejszych problemów.

W pierwszym z tych przypadków (ciśnienie gazów) staw strzela zwykle po dłuższym czasie bezruchu np. rano po przebudzeniu, po dłuższym siedzeniu czy odpoczynku. W przypadku urazów wymienionych w niniejszym artykule (stany chorobowe, zapalne, problemy z więzadłami, chrząstka itd.) strzykaniu towarzyszą nasilające się ból lub dyskomfort podczas chodzenia (zginania nogi). Dodatkowo, jeśli strzelanie w kolanie jest problemem poważniejszym niż tylko nagromadzenie się w nim gazów, od razu da się zauważyć, że występuje częściej niż tylko w określonych, sporadycznie występujących momentach.

Co prawda nie należy panikować i od razu spodziewać się u siebie stanów operacyjnych, jednak warto obserwować swoje kolana. Jak już wspomniano wcześniej, staw kolanowy ma wysokie zdolności regenerowania się (choć rzadko w przypadku więzadeł), zatem w przypadku złagodzenia obciążania nóg na jakiś czas, problem może zniknąć samodzielnie tak szybko, jak nagle się zjawił. Oczywiście istnieje na rynku sporo preparatów i suplementów diety mogących proces regeneracji kolana przyspieszyć albo nawet wywołać!

Polecane produkty

Suplement na stawy
Flexidium 400
od 72 zł!

Maść na ból stawów i mięśni
Ostelife
258 zł 129 zł

Kolagen w proszku
PremiumCollagen5000
od 77 zł!

Strzykanie w kolanie – jak leczyć?

Trzaski w kolanie występujące przy zginaniu, ból stawów i wszelkie z tym związane niedogodności mogą zostać złagodzone lub całkowicie zażegnane dzięki stosowaniu odpowiednio dobranym lekom lub suplementom diety. W zasadzie nawet lekarze podczas terapii i rekonwalescencji pacjenta, zalecają – oprócz fizjoterapii – lek na stawy. Wiele z dostępnych na rynku produktów zawiera zbawienny dla wszystkich stawów i skóry kolagen, ale najlepszym rozwiązaniem będą tu specjalistyczne suplementy na stawy kolanowe.

Podsumowanie

Jedno jest pewne! Niezależnie od przyczyny występowania opisanych w powyższych akapitach dolegliwości kolanowych, nie należy problemu bagatelizować. Niekoniecznie strzykanie kolana musi oznaczać poważny problem, ale zlekceważone może do niego doprowadzić. Zatem należy polecić nie tylko specyfiki medyczne lub dietetyczne, ale też ruch, zdrową dietę i wyzbycie się ze swojego życia dewastujących używek!