ból kolana leczenie

Silny ból kolana w nocy

Ból kolana podczas leżenia i w nocy jest częstym i dość uporczywym problemem, który działa dwutorowo – sprawia ból i dyskomfort oraz utrudnia spokojny sen. Najgorszą z sytuacji jest taka, w której w ciągu dnia kolana nie sprawiają tak dużego bólu jak w nocy – czasie przeznaczonym na regenerację ciała.

Ból kolan w nocy – jaki może być powód?

Noc powinna być czasem wypoczynki i regeneracji, jeśli jej rytm przez dłuższy czas będzie zaburzony, może dojść do dodatkowych, negatywnych reakcji ze strony organizmu. Nocny ból kolana może obudzić, zakłócić sen, a tym samym może spowodować jeszcze większe problemy zdrowotne. Prawdopodobieństwo wystąpienia bólu kolana w nocy rośnie wraz z wiekiem. Ból kolan w nocy jest również często obserwowany u osób zmagających się z nadwagą lub otyłością lub tych, którzy kładą na stawy kolanowy duży nacisk poprzez forsowane, intensywne ćwiczenia. Nocne bóle nóg najczęściej są spowodowane skręceniem i nadwyrężeniem stawów kolanowych. Ból kolana odczuwalny z przodu, może być przyczyną mechanicznego uszkodzenia łąkotki lub chrząstki lub wynikać z zapalenia ścięgien stawów, zapalenia kaletki, uszkodzeniem więzadła. Przyczyną nocnego bólu kolan nie związaną z urazem, może być choroba Osgooda Shlattera, dna moczanowa i septyczne (infekcyjne) zapalenie stawów. Mechaniczny uraz kolana (upadek, uderzenie) lub większa nadwaga może powodować ból kolana w nocy. Obciążanie stawów kolanowych w ciągu dnia, które związane jest z nadmiernym naciskiem masy ciała na stawy, może powodować ból kolan pod koniec dnia i w nocy – w czasie spoczynku i relaksu. Stwierdzono również, że niektóre leki, takie jak statyny cholesterolu, mogą prowadzić do odczuwania bólu kolan w nocy – jest to jedno z działań niepożądanych leku.

Nocne bóle nóg – inne przyczyny

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest dość częstą przyczyną bólu kolana w nocy. Noc i okres spoczynku nasila objawy choroby, które mogą być nieodczuwalne w ciągu dnia. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że przy spoczynku, mięśnie otaczające kolano zaczynają się stopniowo rozluźniać. Kiedy chrząstka między kościami jest cienka, co jest typowe w przebiegu zapalenia stawów, kości zaczynają się dotykać i ocierać się o swoje powierzchnie, co powoduje bardzo silny ból. Kolejnym przykładem bólu kolan o typowym nasileniu w nocy jest przewlekła i dość poważna choroba – reumatoidalne zapalenie stawów. Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, a jej objawy można skategoryzować do zapalenia stawów. Reumatoidalne zapalenie stawów może przyczyniać się do dość mocnego bólu kolan w nocy, gdy własny układ odpornościowy atakuje stawy, powodując w ten sposób ból kolana podczas leżenia. Innym rodzajem zapalenia stawów z charakterystycznym nasileniem się dolegliwości jest dna moczanowa, którą powoduje nadmiar kwasu moczowego, który tworzy charakterystyczne kryształy w stawach, powodując silny ból i obrzęk i nocne bóle nóg. Zaostrzenia dny moczanowej występują dość często właśnie w nocy, utrudniając wygodne ułożenie się i spokojny, regenerujący sen. Nadużywanie kolana lub uszkodzenie tkanki łącznej jest często spowodowane przez energiczne podskoki i natężona aktywność fizyczną – typowe powikłanie u sportowców. Zapalenie ścięgna kolanowego może powodować zaczerwienienie, obrzęk i ból kolana w nocy. Woreczki z lodem, środki przeciwbólowe i odpoczynek często pomagają leczyć zapalenie ścięgien.

ból kolan w nocy

Ból kolana – leczenie

Często, doraźną pomocą może być schładzanie bolesnego kolana zimnym kompresem, lub obłożenie go woreczkami z lodem, zawiniętymi w tetrę lub cienki ręcznik. Istnieją również inne, niefarmakologiczne środki, które pomogą zmniejszyć ból kolana w nocy. Można do nich zaliczyć ćwiczenia rozluźniające i zastosowanie naprzemiennych ciepłych i zimnych kompresów na kolano, tuż przed pójściem spać. Doraźnym sposobem na walkę z zapaleniem stawów, jest zażywanie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych o właściwościach przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen. Można również zapisać się na lecznicze masaże i podczas spoczynku starać się trzymać nogę wyżej od reszty ciała. Jeśli nocne bóle nóg wynikają z przewlekłej choroby – lekarz zaleci odpowiednie leczenie farmakologiczne, rehabilitację i/lub operację. Jeszcze do niedawna, na bóle stawów lekarze zalecali tzw. blokadę, jednak powoli odchodzi się od jej stosowania, na rzecz innych metod leczenia (farmakologicznego i chirurgicznego).

Polecane produkty

Maść na ból stawów i mięśni
Motion Free
338 zł 169 zł

Maść na ból stawów i mięśni
Ostelife
258 zł 129 zł

Suplement na stawy
Flexidium 400
od 72 zł!

Jak dbać o stawy kolanowe?

Oprócz wspomagania się takimi specyfikami jak specjalne witaminy na stawy, w przypadku objawowego leczenia dolegliwości bólowych można zastosować dobrą maść na kolano. W ciągu dnia warto poświęcić trochę czasu na ćwiczenia mięśni nóg, aby wzmocnić otaczające mięśnie kolana, które zapewnia jego lepsze wsparcie. Warto również unikać noszenia ciężkich przedmiotów, a podczas uprawiania sportu – zakładać specjalne ochraniacze i opaski odciążające stawy. Proste ćwiczenia fizyczne i rozciąganie mogą wspomagać kolana i chronić je przed uszkodzeniem. Warto również unikać czynności, które dość mocno obciążają stawy kolanowe. Noszenie odpowiedniego obuwia, unikanie obcasów i regularna wymiana butów to proste sposoby, które mogą działać prewencyjnie na ból kolan. Dobrze jest również prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia i nie dopuszczać do powstania znacznej nadwagi i dużego przeciążenia organizmu.

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, można przynieść ulgę kolanom. Jeśli przyczyna bólu kolana w nocy jest poważniejsza – należy skonsultować się z lekarzem. Czasami, aby pozbyć się uporczywego bólu, wystarczy zmiana codziennych nawyków i regularnie przyjmowane witamin na stawy. Często, rezygnacja z aktywności fizycznej na jakiś czas może okazać się zbawienna. Jeśli przyczyną bólu kolan jest nadwaga – właściwa dieta i dobrze dopasowane ćwiczenia, mogą w znacznym stopniu pozbyć się dolegliwości ze strony stawów. Jedno jest pewne – ból kolan w nocy – chociaż może wynikać z wielu różnych czynników, pod żadnym pozorem nie może zostać zbagatelizowany. Czasem na dokuczliwe dolegliwości jest w stanie pomóc maść na kolano, a w innym wypadku pomoże tylko dobrze dopasowane leczenie farmakologiczne, zalecone przez lekarza.