maść rozgrzewająca na plecy

Najlepsza maść na ból pleców – jak ją wybrać?

Ból pleców to niestety częsta przypadłość. Może być efektem złych przyzwyczajeń i nawyków, pracy nadmiernie obciążającej kręgosłup, braku potrzebnego ruchu lub zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i innych chorób. Wszyscy borykający się z bólem pleców szukają „magicznego” środka, który się z nim rozprawi. Jaką rolę w walce z bólem pleców odgrywają maści i jaka maść będzie najlepsza?

Bóle mięśni i kręgosłupa

Mięśnie mogą boleć z wielu powodów. Ból mięśni może pojawić się na skutek nadmiernego ich nadwyrężenia, np. po zbyt intensywnym wysiłku fizycznym, na który nie byliśmy przygotowani. W tym przypadku wystarczy rozmasowywać bolące mięśnie, a gdy zajdzie taka potrzeba, zastosować maść na stan zapalny.

Nierzadko bóle mięśniowe występują w przypadku takich chorób, jak niedoczynność tarczycy, chemioterapia, lub są efektem przyjmowania leków obniżających poziom cholesterolu. Mięśnie bolą też przy schorzeniach reumatycznych, jak w np. fibromialgii, przy osteoporozie, reumatoidalnym zapaleniu stawów czy zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa. Są to bóle reumatyczne.

Czasem pacjenci skarżą się na ból mięśni całego ciała. Przyczyna takiego bólu jest nierzadko ciężka do zdefiniowania. Bóle mięśni, ogólne zmęczenie, a wręcz wyczerpanie mogą być symptomem tzw. zespołu przewlekłego zmęczenia.

Maść na ból mięśni

Rynek oferuje szeroki wybór maści na ból mięśni. Są to jedne z najczęstszych produktów kupowanych w aptece. Dlaczego maść na bóle mięśni jest tak chętnie stosowana i rekomendowana przez lekarzy i farmaceutów?

Maści na bóle mięśni są o wiele mniej inwazyjne niż leki przeciwzapalne i przeciwbólowe stosowane doustnie. Podczas gdy tabletki negatywnie oddziałują na układ pokarmowy i mogą wywoływać szereg objawów niepożądanych, maści na bóle mięśni działają miejscowo. Zawierają wysoce skoncentrowaną dawkę substancji czynnej. Działanie przeciwzapalne ograniczone jest więc jedynie do miejsca, w którym boli, przy jednoczesnym zminimalizowaniu wystąpienia skutków ubocznych. Z bólem mięśni może rozprawić się maść rozgrzewająca mięśnie, która poprawia krążenie krwi i działa przeciwzapalnie. Może to być maść z olejkami eterycznymi, salicylanem metylu, wyciągiem z chili i innymi wyciągami roślinnymi. Stosowanie maści rozgrzewającej warto połączyć z masażem bolącego obszaru, by składniki aktywne mogły się jak najlepiej wchłonąć.

maść na mięśnie

Maść na ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa jest powszechnie występującym objawem wielu chorób. Może w tym wypadku chodzić o zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i krzyżowym, dyskopatię, lumbago (inaczej postrzał), rwę kulszową czy osteoporozę. Oczywiście schorzenia te wymagają leczenia u specjalisty, ponieważ nieleczone ulegają pogorszeniu. Jednak w łagodzeniu objawów sprawdzi się maść na bóle kręgosłupa.

Jakie składniki najczęściej zawiera maść przeciwbólowa i przeciwzapalna?

  • diklofenak – wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Łatwo przenika przez skórę i ma możliwość kumulacji w mazi stawowej, wobec czego jest doskonałym wyborem dla osób cierpiących na bóle reumatyczne. Najczęściej spotykany jest w żelach, ponieważ pozwala to na jego łatwe wchłanianie, a podłoże wodne sprawia, że preparat z diklofenakiem działa dodatkowo chłodząco i łagodząco;
  • ibuprofen – substancja przeciwzapalna, przeciwbólowa i chłodząca. Wykorzystywany do leczenia bólów mięśni, zwyrodnieniowych i nadwyrężeń;
  • etofenamat – ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, doskonale się wchłania;
  • naproksen – substancja przeciwbólowa, która kumuluje się w naskórku, skórze właściwej i tkance mięśniowej, co sprawia, że jego działanie jest dłuższe;
  • ketoprofen – maść na stawy z ketoprofenem wykazuje silne działanie przeciwbólowe, przenika do tkanek skórnych i okołostawowych.

Oprócz maści i żelów z powyżej wymienionymi składnikami, w bólach kręgosłupa sprawdzi się również maść rozgrzewająca mięśnie, lub w zależności od potrzeby, maść chłodząca, która sprawdzi się przy urazach i naderwaniach w okolicy kręgosłupa (przeczytaj moją recenzję – https://bol-stawow.pl/masc-ostelife-premium/).

Polecane produkty

Maść na ból stawów i mięśni
Ostelife
258 zł 129 zł

Maść na ból stawów i mięśni
Motion Free
338 zł 169 zł

Maść na ból stawów
Levasan Maxx
297 zł 137 zł

Maść żywokostowa na kręgosłup

Maść żywokostowa to szczególny rodzaj maści na kręgosłup. Żywokost lekarski to wartościowa roślina, od wieków stosowana w medycynie ludowej. Łagodzi dolegliwości bólowe, działa przeciwzapalnie, rozluźnia mięśnie oraz uciążliwe bóle stawów.

Maść na stan zapalny z żywokostem może być stosowana po złamaniach i urazach, jako że oprócz działania przeciwzapalnego i przeciwbólowego działa też ściągająco, pielęgnując przy tym podrażnioną skórę. Maść z żywokostem łagodzi obrzęki, pomaga też przy intensywnym treningu fizycznym rozluźnić zmęczone mięśnie. Jest to też maść mało inwazyjna i śmiało może być stosowana w zależności od potrzeb, nawet kilka razy dziennie.

Skutecznie maści – podsumowanie

Maści na bóle mięśni, stawów i kręgosłupa to skuteczny sposób na łagodzenie objawów. Oczywiście każdy uraz i stan bólowy powinien być skonsultowany z lekarzem, jednak aby zniwelować objawy zapalenia mięśni i stawów i poczuć ulgę, z powodzeniem można stosować miejscowe leki, jak maści i żele.