maść rozluźniająca mięśnie

Maść na zakwasy. Jak pozbyć się zakwasów?

Zakwasy to nazwa bólu, który odczuwany jest po wysiłku fizycznym. Zazwyczaj ból odczuwany jest kilka lub kilkanaście godzin po zakończeniu aktywności fizycznej i może utrzymywać się nawet przez kilka dni. Dlaczego dochodzi do powstania zakwasów? W jaki sposób można sobie skutecznie radzić z tym problemem?

Czym są zakwasy?

Zakwasy zwane są także opóźnionym bólem mięśniowym. Dochodzi do nich w wyniku mikrouszkodzeń poszczególnych włókien mięśniowych i samych mięśni. Warto podkreślić, iż uczucie bólu w tym przypadku jest niezwykle nieprzyjemne, a sam ból może utrzymywać się nawet do 7 dni. W tym czasie odczuwany jest nie tylko ból, ale również dyskomfort i sztywność kończyn, które poddane były aktywności. Oczywiście każda osoba narażona jest na występowanie zakwasów, jednak można zastosować środki zaradcze, które skutecznie wspomagają organizm w walce z ich wystąpieniem. Ból nadgarstka spotykany bardzo często w pracy biurowej lub pracy fizycznej to nic innego jak zakwas. W takim wypadku należy szybko działać.

W jaki sposób można uniknąć zakwasów?

Tak naprawdę przed przystąpieniem do aktywności fizycznej mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że następnego dnia może obudzić się z bólem. Panuje powszechny mit mówiący o tym, że zakwasy są wynikiem odkładania się kwasu mlekowego, jednak jest to mit, gdyż co prawda poziom kwasu mlekowego podnosi się, jednak jego poziom powraca do normy na kilka godzin po ukończonym wysiłku.

Lek na zakwasy

Czy istnieje lek na zakwasy albo maść przeciwbólowa, która uśmierzyłaby ból i sprawiła, że powrót do formy stanie się szybszy? Oczywiście. W aptekach dostępne są preparaty, takie jak żel przeciwbólowy, czy maść dla sportowców, którzy w wyniku przeciążenia skarżą się na dolegliwości bólowe. Maści te są ogólnodostępne i mogą być stosowane zarówno przez profesjonalistów, jak i osoby, które skarżą się na zakwasy w wyniku przeciążenia organizmu w pracy. Dla osób starszych, które skarżą się na powracające bóle nóg, dostępna jest także maść na ból kolana, która pomaga powrócić do sprawności i cieszyć się doskonałym samopoczuciem.

Maść przeciwzapalna

Leki przeciwzapalne z pewnością przynoszą niebywałą ulgę w walce z zakwasami. Wystarczy niewielka ilość maści przeciwzapalnej, lub żelu przeciwzapalnego, aby pozbyć się problemu zakwasów szybko i skutecznie. Tak więc osoby, które skarżą się na nawracający ból nadgarstka, powinny zastosować żel przeciwbólowy, który wykazuje zazwyczaj także właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu proces zdrowienia staje się szybszy. Leki przeciwzapalne, takie jak maść przeciwbólowa mogą znacznie skrócić czas odczuwania bólu. Doskonałym przykładem takiej maści jest opisana w naszym serwisie Ostelife Premium.

żel przeciwbólowy

Maść rozluźniająca mięśnie

Osoby zmagające się z zakwasami, takimi jak ból nadgarstka, czy ból nóg najczęściej odczuwają także napięcie oraz sztywność mięśni. Wiele osób ma nieodparte wrażenie sztywności kończyn bez względu na to, czy są one aktywne, czy też w spoczynku. Czy w takiej sytuacji można zastosować maść rozluźniającą mięśnie? Czy w ogóle coś takiego jest dostępne? Oczywiście! Leki rozluźniające mięśnie, takie jak żele, czy kremy tworzone są na bazie naturalnych składników, które rozgrzewają mięśnie i sprawiają, że stają się one rozluźnione i gotowe do podjęcia kolejnej porcji aktywności.

Czy maści na zakwasy są skuteczne?

To jedne z najskuteczniejszych preparatów dostępnych na rynku. Dzięki nim proces rekonwalescencji i powrót do pełnej sprawności fizycznej staje się szybki i przyjemny. Z takich rozwiązań korzystają nie tylko sportowcy, którzy bezustannie narażeni są na mikrouszkodzenia włókien mięśniowych i mięśni, ale także osoby obciążone nadmiarem aktywności w pracy lub po treningu. Maści na zakwasy to jedne z najbezpieczniejszych preparatów na rynku, które wykazują tak wysokie działanie i doraźną ulgę.

Polecane produkty

Maść na ból stawów i mięśni
Motion Free
338 zł 169 zł

Maść na ból stawów
Levasan Maxx
297 zł 137 zł

Maść na ból stawów i mięśni
Ostelife
258 zł 129 zł

Środki zapobiegawcze zakwasom

Ćwiczenia sensomotoryczne

To pierwszy krok do uniknięcia zakwasów. Na początku należy zastosować tak zwane ćwiczenia izometryczne, a następnie dynamiczne. Po ich wykonaniu możliwe jest wprowadzenie treningu siłowego ze szczególnym obciążeniem dużych partii mięśni. Na samym końcu należy ćwiczyć mniejsze mięśnie, aby uniknąć nieprzyjemnego dyskomfortu.

Rozgrzewka

Dzięki rozgrzewce rozgrzewają się poszczególne partie mięśniowe, które będą ćwiczone. Niezastosowanie rozgrzewki przed treningiem z pewnością pozytywnie wpłynie na późniejsze odczucia, kiedy to obudzimy się rano bez nieprzyjemnego dyskomfortu. Warto pamiętać, że rozgrzewka powinna wynosić przynajmniej 5 minut, a ćwiczenia rozgrzewające powinny być wykonywane w sposób staranny i prawidłowy.

Gorąca kąpiel

Dzięki gorącej kąpieli można rozgrzać poszczególnie partie mięśniowe, które zostały narażone na wystąpienie zakwasów. Do kąpieli warto dodać także relaksacyjnego olejku eterycznego, który pobudzi zmysły i doskonale zadziała na organizm. To świetny pomysł odpoczynku po ciężkim dniu w racy lub treningu. Niezależnie od tego, czy byliśmy na siłowni, czy też w parku pobiegać, gorąca kąpiel to doskonałe antidotum nawet na najsilniejszy ból i dyskomfort po treningu.