maść przeciwbólowa dla sportowców

Maść dla sportowców – najlepsza na stawy – jaką wybrać?

Czasem może nam się wydawać, że bóle mięśniowo-stawowe dotyczą tylko i wyłącznie osób starszych. Nie jest to jednak regułą. Choroby zwyrodnieniowe, bardzo często dotykają również sportowców. Borykają się oni z bólem, często z jakimś zapaleniem. Ulgą w takiej sytuacji dla nich są różnego rodzaju maści, ale pomocne okazują się również i domowe sposoby, które mogą wiele zdziałać.

Co jest dobre na stawy?

Jak zostało wspomniane, na bóle stawów bardzo dobre są maści. Mają one bardzo różnorodne działanie, jednak zazwyczaj mają one na celu łagodzić ból i działać przeciwzapalnie. W maściach tego typu znaleźć można substancje czynne, które są niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Mają one wpływ na hamowanie czynnika reumatoidalnego. W wielu maściach znaleźć można także salicylany, które posiadają lekkie właściwości znieczulające.

Maść na ból nóg (np. Levasan Maxx) bardzo często zawiera w swoim składzie ketoprofen. Jakie jest jego działanie? To bardzo silny składnik, który można stosować tylko przez krótki czas. Stosuje się go wtedy, gdy ból ma nasilony przebieg. Pomaga on także przy dolegliwościach reumatycznych oraz wtedy, gdy dojdzie do skręcenia. Z racji, iż jest to składnik bardzo silny, nie powinno się go stosować na zranioną skórę, ani aplikować osobom poniżej 15 roku życia czy też kobietom w ciąży.

Maść przeciwbólowa i przeciwzapalna na kolana może wykazywać także dodatkowe działanie, przykładowo chłodzące. Jeśli chcemy uzyskać efekt chłodzenia stosując maść warto kierować swoją uwagę na taką, która zawiera w swoim składzie mentol. Ma on przede wszystkim działanie chłodzące, ale także przeciwbólowe i znieczulające. Podobne działanie wykazuje również kamfora, która nie jest tworzona na bazie spirytusu. Szybko przenika przez skórę, gwarantując uczucie przyjemnego chłodzenia.

W przypadku potrzeby rozgrzania stawów czy też mięśni, najlepszym wyborem są maści typowo rozgrzewające. Działanie rozgrzewające mają wcześniej wspomniany mentol czy też kamfora. Prócz tych dwóch składników, w maściach o takim działaniu należy także szukać kapsaicyny. Maści rozgrzewające potrafią przynieść dużą ulgę, jednak nie można stosować ich w nadmiarze. Mają one bowiem drażniący wpływ na skórę.

maść dla sportowców

Jak zregenerować chrząstkę stawową?

Szukając odpowiedniej maści, należy przede wszystkim określić, jakiego efektu oczekujemy. Później natomiast w składzie poszukiwać składników, które naprawdę są w stanie nam go zapewnić. Co zatem może zagwarantować nam zregenerowanie się chrząstki stawowej? W tym przypadku warto poszukiwać maści z kolagenem. Jest on nam tak naprawdę niezbędny jeśli chcemy zachować prawidłową elastyczność stawów. Poza tym warto również zwrócić uwagę na siarczan chondroityny. Składnik ten działa ochronnie na chrząstkę stawową. Natomiast siarczan glukozaminy stymuluje syntezę kolagenu. Powoduje zatem, że chrząstka stawowa znacznie szybciej się odbudowuje.

By zatem złagodzić ból stawów kolanowych, należy stosować maści zawierające przede wszystkim te składniki. Plusem maści tego typu jest to, że nie mają one szkodliwego wpływu po dłuższym czasie stosowania. Można zatem korzystać z nich regularnie przez długi czas. Gwarantem ich skutecznego działania jest właśnie systematyczność stosowania.

Maści ziołowe – jaka jest ich skuteczność?

Maść na ból nóg może być także stworzona na bazie ziół. Zwolennikami takich maści są zazwyczaj osoby, które pragną leczyć się w zgodzie z natura, naturalnymi sposobami. Czy zioła mogą zagwarantować nam taki efekt, jak składniki wyżej wymienione o silnym i skoncentrowanym działaniu? Zdecydowanie tak. Wiele naturalnych ziół, posiada także działanie rozgrzewające, przeciwbólowe, przeciwzapalne czy też chłodzące.

Ziołowa maść na stawy często posiada w swoim składzie omułka zielonowargowego. Wpływa ona relaksująco na mięśnie i stawy. Jest to składnik, który bardzo pomaga w odbudowywaniu chrząstki stawowej. Szukając ziół o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym, warto zwrócić uwagę na takie składniki jak kasztanowiec, rozmaryn czy też arnika. Takie działanie wykazują również szyszki chmielu. Natomiast osoby zmagające się z bólami reumatycznymi, powinny zwracać uwagę na zawartość mięty oraz tymianku w składzie. Są to także zioła, które mają bardzo dobre działanie znieczulające.

Polecane produkty

Maść na ból stawów
Levasan Maxx
297 zł 137 zł

Maść na ból stawów i mięśni
Ostelife
258 zł 129 zł

Maść na ból stawów i mięśni
Motion Free
338 zł 169 zł

Domowe sposoby na stawy

Maść na ból nóg jest bardzo szybkim i łatwym rozwiązaniem, gdy spotykają nas jakieś problemy ze stawami. Czy są jednak jakieś domowe metody na to, by uporać się z tego typu problemem? Jeśli ból ma podłoże zapalne, wówczas pomóc nam mogą ciepłe okłady. Natomiast gdy podłoże bólu jest inne, można stosować zimne okłady.

Bardzo ważna w takiej sytuacji jest dieta na stawy kolanowe. Jeśli ktoś choruje na reumatoidalne zapalenie stawów, wówczas powinien stosować dietę śródziemnomorską. Powinna być ona bogata w ryby, różne owoce morza, orzechy czy też dobroczynną oliwę z oliwek. Na tego typu schorzenia, poleca się również dietę wegetariańską oraz dietę wegańską. Celem tego jest przede wszystkim oparcie diety o jak największą ilość składników pochodzenia roślinnego, wykluczając w jak największej mierze mięso.