chrząstka stawowa kolana odbudowa

Leki na odbudowę chrząstki stawowej w kolanie

Problemy z chrząstką stawową w kolanie dotykają coraz większej liczby osób. Szczególnie często dotyczą ludzi otyłych, uprawiających intensywny sport oraz starszych. Brak mazi powoduje nieprzyjemne dolegliwości bólowe, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Aby wspomóc jej produkcję, warto sięgnąć po leki na odbudowę chrząstki w stawie.

Czym są spowodowane problemy z chrząstką stawową w kolanie?

Maź stawowa jest substancją wytwarzaną przez błonę maziową, wypełniającą wolne przestrzenie w stawie. Jej zadaniem jest ochrona i odżywianie chrząstki, a także zapobieganie tarciu o siebie poszczególnych elementów stawu. Maź jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania stawów, a zmniejszenie jej ilości prowadzi do postępującego uszkodzenia tkanki chrzęstnej. Może być ono spowodowane zbyt dużą masą ciała, prowadzeniem treningów niedostosowanych do wieku i możliwości fizycznych, a także różnego rodzaju dolegliwościami chorobowymi.

Postępująca degeneracja chrząstki stawowej oraz zanikanie mazi nieuchronnie prowadzi do choroby zwyrodnieniowej. Trwałe uszkodzenie stawów dotyka najczęściej kobiet po 50 roku życia, utrudniając takie czynności, jak kucanie, wstawanie i chodzenie. Nierzadko dolegliwości chrząstki stawowej można zaobserwować również u mężczyzn, narażonych na ciężki i długotrwały wysiłek fizyczny. Chcąc polepszyć funkcjonowanie stawów w kolanie i zapobiec degeneracji chrząstki wskazane jest regularne przyjmowanie dedykowanych do tego celu leków.

Leki na odbudowę chrząstki stawowej

Tabletki na odbudowę chrząstki stawowej warto zacząć stosować już w momencie zauważenia pierwszych nieprawidłowości w funkcjonowaniu stawu. Pozwoli to szybko rozpocząć proces jego regeneracji, zapobiegając poważnym powikłaniom. Ponieważ jest to proces długotrwały, będzie wymagał regularnego przyjmowania leków przez dłuższy czas.

Tabletki na stawy powinny zawierać takie składniki, jak glukozamina, siarczan chondroityny, kwas hialuronowy czy wyciąg z chrząstki rekina. Są to sprawdzone suplementy, sprzyjające odbudowie powierzchni stawowej (tutaj możesz przeczytać mój ranking tabletek na stawy – https://bol-stawow.pl/tabletki-na-stawy-ranking/). Glukozamina jest podstawowym składnikiem budulcowym chrząstki. Podawanie preparatów zawierających ją w składzie wspomaga regenerację chrząstki, odżywia ją, zmniejsza procesy zapalne oraz zapobiega dalszym uszkodzeniom. Siarczan chondroityny zwiększa lepkość mazi stawowej, wspierając także jej produkcję. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, amortyzuje ruchy stawów i chroni je przed uszkodzeniami. Ważną substancją jest także kwas hialuronowy, odpowiedzialny za sprężystość i lepkość płynu maziowego. Dzięki niemu maź skutecznie łagodzi wstrząsy, chroniąc powierzchnię chrząstki przed uszkodzeniami. Dużą popularnością cieszy się również wyciąg z chrząstki rekina. Pomaga on odbudowywać powierzchnię stawu, odżywiając ją i nadając odpowiedni poślizg.

Jeśli ogólnodostępne preparaty wykazują zbyt słabe działanie, niezbędna może okazać się wizyta u lekarza rodzinnego lub ortopedy, który przepisze specjalistyczny lek na stawy na receptę.

odbudowa chrząstki w kolanie

Zioła na problemy z chrząstka stawową

Jeżeli cierpimy z powodu dolegliwości chrząstki stawowej, powinniśmy wziąć pod uwagę również fitoterapię, czyli leczenie za pomocą preparatów roślinnych. Zioła na stawy kolanowe wspomagające regenerację chrząstki to między innymi czarci pazur, żywokost, pokrzywa, a także dzika róża. Czarci pazur wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, ograniczając nieprzyjemne symptomy pochodzące ze stawów. Żywokost zmniejsza ból i stany zapalne, stymulując powstawanie tkanki łącznej chrzęstnej. Pokrzywa zawiera duże ilości łatwo przyswajalnego wapnia oraz krzemu, sprzyjających odnowie chrząstek. Dzika róża jest doskonałym źródłem naturalnej witaminy C, która ułatwia przyswajanie glukozaminy i siarczanu chondroityny. Zioła na stawy kolanowe można przyjmować w postaci herbatek i naparów lub tabletek. Nierzadko są także spotykane jako maści lub olejki do smarowania w okolicy kolan.

Brak mazi w kolanie – domowe sposoby

Oprócz tabletek i herbat na problemy z chrząstką stawową, dobrym pomysłem jest zastosowanie domowych sposobów na brak mazi w kolanie. Dużą popularnością cieszy się kuracja z użyciem octu jabłkowego. Pomaga on oczyścić organizm z toksyn oraz przywraca naturalne nawilżenie stawu kolanowego, zapobiegając groźnym tarciom. Aby osiągnąć lecznicze efekty należy pić codziennie 2 szklanki wody wymieszane z 2 łyżkami octu jabłkowego, aż do momentu ustąpienia dolegliwości. Jeśli nie tolerujemy smaku takiego napoju, możemy także przeprowadzać półgodzinne kąpiele z dwoma szklankami octu, bądź wcierać go w kolana po uprzednim wymieszaniu łyżki octu z łyżką oliwy z oliwek.

W domowym zaciszu możemy także wykonywać kąpiele z siarczanem magnezu, dostępnym pod postacią soli Epsom. Ten naturalny związek mineralny skutecznie leczy zapalenia stawów, wspierając ich regenerację. Wystarczy wymieszać pół szklanki soli Epsom z gorącą wodą, i moczyć kolana przez 15 minut kilka razy w tygodniu.

Polecane produkty

Suplement na stawy
Flexidium 400
od 72 zł!

Suplement na stawy
Flexin 500
od 44 zł

Suplement na stawy
Flexa Plus Optima
319 zł 147 zł

W przypadku braku mazi w kolanie warto zadbać również o odpowiednią dietę, bogatą w witaminę C i kolagen. Wesprze ona funkcjonowanie stawów, wspomagając ich regenerację. W codziennym menu nie powinno zabraknąć takich produktów, jak twaróg, kefir, mleko oraz chude mięso, które dostarczając pełnowartościowego białka zapewniają składniki budulcowe dla stawów. Oprócz nich należy regularnie spożywać kolagen, którego niedobór zaburza produkcję mazi w stawach. Znajdziemy go w galaretkach z nóżek i owoców, a także potrawach zawierających żelatynę i w wątróbce.

Dolegliwości w stawach kolanowych są jedną z częstszych przypadłości, zgłaszanych przez pacjentów w przychodniach. Spowodowane wiekiem i złym stylem życia, mogą znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Aby możliwa była odbudowa chrząstki w kolanie oraz prawidłowa produkcja mazi stawowej, warto sięgnąć po specjalne tabletki na stawy (np. suplement Flexin 500, o którym więcej przeczytasz tutaj). Bogate w cenne składniki wspomogą regenerację chrząstki i mazi w stawach kolanowych, ograniczając ból i stany zapalne, stanowiące przyczynę problemów.