collagen tabletki

Kolagen na stawy w kapsułkach

Czy powinniśmy dodatkowo przyjmować kolagen w naszej diecie? Najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czym tak właściwie jest kolagen i jaką funkcję pełni w ludzkim organizmie. Kolagen to białko, jest bardzo ważnym składnikiem tkanki łącznej i jednym z głównych budulców kości, stawów, chrząstek, ale także skóry i ścięgien.

Kolagen to powszechny składnik organizmów kręgowców, jego braki i niedobory mogą być groźne dla życia, a nawet zdrowia. Produkt ten jest odpowiedzialny za elastyczność skóry, jego brak powoduje powstawanie zmarszczek i przyspiesza proces starzenia. Dlatego kolagen jest powszechnie stosowany w kosmetykach, zwłaszcza w kremach i maściach przeciwzmarszczkowych. Wraz z wiekiem organizm człowieka zaczyna tracić zdolność odbudowy włókien kolagenowych. Takie niedobory mogą doprowadzić do zaburzeń działania różnych partii organizmu i zaburzeń układu ruchowego.

Kolagen ma bardzo nietypowy skład aminokwasów. Zawiera w sobie bardzo duże ilości glicyny i proliny oraz dwa aminokwasy – hydroksyprolinę i hydroksylizynę, a tę pierwszą w bardzo dużych ilościach. Szczegóły procesu formowania się kolagenu nadal nie jest dobrze poznana. Jednak ten proces wymaga obecności stałego wysokiego stężenia witaminy C w organizmie. Zablokowanie syntezy kolagenu w organizmie skutkuje chorobą, która zwana jest szkorbutem, polega na uszkodzeniach skóry, błon śluzowych i wypadaniu zębów. W dawnych czasach choroba ta była bardzo popularna pośród biedoty, której nie było stać na to, by spożywać odpowiednie ilości witaminy C.

Z tych powodów zaleca się, by w pewnym momencie życia zacząć stosować kolagen na stawy, który wspomoże ich pracę i sprawi, że procesy starzenia zostaną spowolnione. Ludzki organizm doskonale przyswaja kolagen naturalnego pochodzenia, jednak człowiekowi trudno jest przyswoić jego odpowiednią ilość wraz z pożywienie. Kolagen występuje w niewielu produktach spożywczych.

Tabletki z kolagenem – czy działają?

W jakiej postaci kolagen będzie najlepiej przyswajany przez nasz organizm? Kolagen dostępny jest w wielu naturalnych produktach, które możemy spożywać. Znajduje się np w chrząstkach, skórze, szpiku – nie są to jednak ulubione produkty spożywcze człowieka. Ponadto zawierają one wiele nasyconych kwasów tłuszczowych, które negatywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy. W aptekach spotkamy się z wieloma opcjami do wyboru. Możemy w niej kupić kolagen w tabletkach, kolagen w proszku (jak np. PremiumCollagen5000) czy kolagen do picia. Jednak który z nich będzie najlepszy? Warto przeanalizować różne dostępne opcje.

Suplementacja kolagenu jest bardzo ważna, także dla sportowców. Wysiłek, który muszą włożyć w treningi często uszkadzają stawy. Głównie tyczy się to stawów kolanowych i skokowych. Dlatego kolagen na stawy dla sportowców jest tak istotną częścią ich suplementacji i diety, którą stosują. Suplementacja diety kolagenem stymuluje jego produkcję, a także pozytywnie wpływa na wzmocnienie naczynek krwionośnych, poprawia ogólny wygląd skóry (ujędrnia ją i dodaje blasku), wspomaga jej regenerację i redukuje zmarszczki. Działanie kolagenu zmniejsza skutki starzenia się skóry ale także poprawia funkcjonowanie stawów i kondycję włosów.

kolagen tabletki opinie

Tabletki z kolagenem doskonale działają, ale także poprawiają komfort życia. Wystarczy spojrzeć na sportowców, którzy suplementują kolagen. Takie osoby mają zdrowsze, silniejsze i trwalsze stawy i ścięgna. Rzadziej ulegają wypadkom i kontuzjom, a dzięki temu mogą pozwolić sobie na intensywniejsze treningi i dawać z siebie więcej na zawodach sportowych. Złamania i skręcenia to urazy, które wymagają długotrwałego leczenia, a w późniejszym czasie rehabilitacji. Takie sytuacje często są powodem, przez który sportowcy zmuszeni są zakończyć przedwcześnie swoją karierę. Warto zapobiegać takim rzeczom i wcześniej zaopatrzyć się w tabletki z kolagenem, które są dostępne niemal w każdym sklepie.

Suplementy z kolagenem dostępne w aptekach, drogeriach i Internecie zostały opracowane tak, by kompleksowo wspierać regenerację stawów i skóry.

Kolagen ma wiele zastosowań, nie tylko w żywności i suplementacji, ale także w medycynie. Często stosowany jest podczas zabiegów chirurgii plastycznej i chirurgii oparzeń. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale hydrolizowany kolagen może odgrywać ważną rolę w kontrolowaniu wagi i jej zrzucaniu. Jest on powszechnie używany do produkcji osłonki kolagenowej do kiełbas oraz w procesie tworzenia żelatyny. Żelatyna używana jest nie tylko w wielu produktach spożywczych, ale także w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz w fotografii.

Z dietetycznego punktu widzenia kolagen jest także doskonałym źródłem białka, a jak wiadomo, jego niedobór jest jedną z przyczyn złego stanu zdrowia skóry, paznokci, kości i stawów.

Tabletki z kolagenem – gdzie można kupić?

Tabletki z kolagenem są produktem powszechnie dostępnym i niezbyt drogim. Można kupić je zarówno w aptece, jak i drogerii czy w Internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „tabletki z kolagenem” i pojawi nam się wiele stron, na których można zamówić suplement pod różnymi postaciami.

W aptekach często możemy trafić na kolagen rybi, który odznacza się większą skutecznością niż te składniki, które wytwarzane są ze skór zwierząt hodowlanych. Dzieje się tak dlatego, że cząsteczki rybiego kolagenu są dużo mniejsze, a co za tym idzie – o wiele szybciej się przyswajają w ludzkim organizmie. Jaki kolagen na stawy będzie najlepszy? Na podstawie RNA dorsza i innych ryb oceanicznych stwierdzono, że składnik z nich pozyskiwany ma pozytywny wpływ przy wspomaganiu leczenia AZS i łuszczycy. Badania wykazały, że suplementacja rybiego kolagenu łagodzi objawy tych chorób.

Działanie kolagenu warto wspierać także odpowiednią dietą, taką która będzie bogata w różne składniki odżywcze. Do swojego menu należy wprowadzić: ryby, orzechy, olej lniany i migdały, które zawierają tłuszcze nienasycone, a także mają korzystny wpływ na układ ruchowy. Oprócz tego trzeba sięgnąć po warzywa i owoce, a także ryby i mięso, których nie powinno zabraknąć w codziennych posiłkach.

Polecane produkty

Kolagen musujący
FizzyCollagen+
od 63 zł!

Kolagen w proszku
Collagen Select
od 95 zł

Kolagen w proszku
PremiumCollagen5000
od 77 zł!

Kolagen na stawy w tabletkach – opinie

Opinie osób, które rozpoczęły suplementacje kolagenu są bardzo pozytywne. Większość z nich, już po trzech miesiącach, zauważyła znaczą poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci. Przestali także narzekać na ból stawów i dyskomfort związany z poruszaniem.