kolagen działanie

Kalogen – co musisz o nim wiedzieć?

Kolagen jest białkiem występującym we wszystkich tkankach ludzkiego ciała. Jest syntetyzowany przez fibroblasty, komórki tkanki łącznej i jak wszystkie białka, składa się z aminokwasów. Białko kolagenowe zapewnia jędrność i elastyczność tkankom chrząstki, stawów, kości i błon śluzowych.

Dlaczego kolagen jest tak ważny dla zdrowia człowieka?

Colagen stanowi podstawę tkanki łącznej i jedną trzecią wszystkich białek w ciele oraz trzy czwarte suchej masy skóry. Pod wpływem niektórych czynników jego poziom może się znacznie zmniejszyć i mogą wystąpić różne choroby związane z kruchością stawów i kości. Przy zwiększonym obciążeniu, a także z wiekiem, zmniejsza się ilość kolagenu w organizmie, co może prowadzić do obrażeń i chorób.

Dlatego sportowcom, osobom starszym i tym, którzy skarżą się na problemy ze stawami, chrząstką i ścięgnami, lekarze zalecają suplementację kolagenem. Można otrzymać to białko kolagenowe z pożywieniem, ponadto organizm może je samodzielnie wytwarzać, ale najczęściej ta ilość nie wystarcza. Apteka posiada w ofercie wiele rodzajów suplementów zawierających kolagen, które można przyjmować w różnych formach, dzięki czemu każdy ma możliwość wybrania najbardziej odpowiedniej dla siebie.

Jakie są rodzaje kolagenu?

Kolagen jest białkiem zwierzęcym i nie występuje w roślinach ani ziołach. Kiedy etykiety mówią inaczej, zawsze jest to ruch marketingowy mający na celu przyciągnięcie wegetarian. Niestety dla tych ludzi pozyskiwanie kolagenu z zewnątrz jest dość problematyczne. Zidentyfikowano, co najmniej 28 różnych rodzajów kolagenu. Jednak 80–90% tego białka w organizmie składa się z typów I, II i III. Kolagen w ludzkim ciele wyróżnia się siłą i elastycznością. Na przykład kalogen pierwszego typu wpływa na rozciąganie; jest silniejszy niż stal. Istnieją również różne rodzaje kolagenu występujące w niektórych produktach lub wykorzystywane do tworzenia produktów i suplementów kolagenowych.

Trzy główne typy kolagenu

 • Typ 1. Uważany jest za najczęstszy i najsilniejszy rodzaj kolagenu występujący w ludzkim ciele. Składa się z włókien tworzących takie części ciała jak: więzadła, ścięgna, narządy oraz skórę. Kolagen typu 1 bierze udział w tworzeniu kości i jest obecny w przewodzie pokarmowym. Jest on bardzo ważny w procesie gojenia się ran, elastyczności skóry i ochronie tkanek przed uszkodzeniem.
 • Typ 2. Głównie przyczynia się do tworzenia chrząstki, dlatego jest to wartościowy kolagen na stawy. Zdrowie stawów uzależnione jest, od jakości chrząstki, której budulcem jest kolagenu typu 2. Ten typ kolagenu jest niezmiernie ważny w zapobieganiu dolegliwościom bólowym stawów u osób starszych a także w różnych symptomach zapalenia stawów.
 • Typ 3. Jego głównymi składnikami są włókna siatkowe i macierz pozakomórkowa, które składają się na ludzkie narządy i skórę. Najczęściej występuje łącznie z I typem kolagenu i powoduje, że skóra jest elastyczna i jędrna. Bierze udział w tworzeniu naczyń krwionośnych oraz tkanek serca. Z tych powodów, według niektórych badań, niedobór kolagenu typu 3 charakteryzuje się ryzykiem pęknięcia naczyń, a nawet wczesnej śmierci.

Najlepiej przyswajalny colagen

Istnieją dwa rodzaje kolagenu naturalnego: zwierzęcy uzyskane ze skóry, chrząstki i kości oraz morski, pozyskany z ryb. Według opinii lekarzy są to jedyne źródła jego produkcji i można podzielić je zgodnie z rodzajem asymilacji. Jeśli chodzi o przetwarzanie dowolnego innego białka, organizm potrzebuje dużej siły i enzymów do wchłonięcia kolagenu. Dlatego w zależności od tego, jak wysoki jest stopień asymilacji produktu, zależy wielkość korzyści uzyskanych z kolagenu.

Żelatyna

Jest to jedno z najpopularniejszych i najtańszych źródeł kolagenu. Niska kaloryczność, można go uzyskać podczas gotowania kości i chrząstki w postaci bulionu, ale można go kupić w postaci proszku (nie ma różnicy w składzie i biodostępności). Należy pamiętać, że żelatyna pomaga zagęścić krew, dlatego jej nadmierne stosowanie może zaszkodzić zdrowiu.

Hydrolizat kolagenu

To najbardziej strawny gatunek. Aby go uzyskać, po wystawieniu na działanie niektórych substancji, włókna są dzielone na aminokwasy i peptydy. W ten sposób usuwane jest wszystko, co zbędne, a organizm nie potrzebuje już dużej liczby enzymów do wchłonięcia tej substancji. Suplementy diety z kolagen dostępne są w aptece, która jest najlepszym miejscem na zakup bezpiecznych i wysokiej, jakości produktów.

kolagen opinie lekarzy

Opinie lekarzy na temat wpływu kolagenu na stawy

Według opinii lekarzy ortopedów kolagen działa przeciwzapalnie i dostarcza chondroitynie i glukozaminy tak zwane elementy budulcowe do przywracania chrząstki. Z wiekiem odnawianie tkanek spowalnia, a tkanka chrzęstna nie jest wyjątkiem: chrząstka słabnie i zużywa się, a ryzyko artrozy wzrasta. Być może przyjęcie większej ilości kolagenu może pomóc zmniejszyć ból stawów i złagodzić objawy artrozy. Przeprowadzone badania wykazały, że suplementacja kolagenem typu II przez 90 dni, spowodowała, że pod koniec tego okresu objawy choroby zwyrodnieniowej stawów zmniejszyły się o 40 procent, a nasilenie objawów zmniejszyło się o imponujące 33 procent.

Jaki kolagen na stawy jest najlepszy?

Jak już wspomniano, konsumentom oferowane są dwa rodzaje suplementów białkowych:

 • Kolagen morski. Ze względu na podobny skład peptydów białka ludzkiego i rybnego kolagen morski jest idealny do stawów. Jest łatwo przyswajalny a surowcami do jego produkcji są chrząstka, kości i skóra ryb. Zawiera 18 z 20 aminokwasów ważnych dla ludzkiej aktywności.
 • Kolagen zwierzęcy. Pozyskiwany jest z kości, skóry, ścięgien i chrząstki bydła, świń, owiec i drobiu. Produktem trawienia jest żelatyna, która zawiera duże cząsteczki trudne do przyswojenia przez organizm.

Dlaczego najlepszy kolagen na stawy to kolagen morski? Białko kolagenowe morskie, które zostało poddane hydrolizie enzymatycznej, jest bezwonne, ma neutralny smak, łatwo i szybko wchłania się w przewodzie pokarmowym:

 • Zmniejsza ból stawów
 • Zwiększa siłę i poprawia organiczną matrycę kości
 • Stymuluje produkcję własnego kolagenu
 • Przyspiesza wzrost kości podczas złamań, wygładza blizny
 • Wzbogaca organizm o asparaginę, tryptofan, argininę, prolinę i inne aminokwasy
 • Ze względu na wysoką zawartość glicyny pomaga normalizować poziom cukru we krwi.
kolagen lek

Formy kolagenu

Kolagen w suplementach występuje w kilku postaciach. Zasadniczo cały kolagen jest hydrolizowany / peptydowy, czyli rozkładany na małe cząsteczki białka (aminokwasy) dla lepszego wchłaniania.

 • Płynny kolagen – wchłaniany natychmiast, wygodny w użyciu, ponieważ zawiera smaki owocowe, ale także droższy. W rzeczywistości płynny kolagen to gotowy roztwór sproszkowanego kolagenu. Sproszkowany kolagen jest najbardziej skuteczny w absorpcji. Zwykle występuje w kompleksach z witaminą C i kwasem hialuronowym.
 • Kolagen w kapsułkach – idealny dla tych, którzy nie mogą znieść smaku kolagenu w proszku.
 • Kolagen w tabletkach – jest wchłaniany trochę dłużej dłużej ale posiada przystępną cenę.
 • Kolagen do żucia w słodyczach – wchłania się gorzej niż proszek i płyn. Ale z reguły dawki takiego kolagenu są małe

Kolagen – opinie konsumentów

Ewa 35

Cierpiałam na ból stawów od kilku lat, stosowałam różne środki przeciwbólowe, ale stwierdziłam, że to droga donikąd. Ortopeda polecił mi stosowanie kolagenu w tabletkach, który miał wzmocnić moje stawy i zniwelować ten okropny ból. Jego słowa sprawdziły się, przyjmuję suplement z kolagenem i jestem wolna od bólu kolan.

Ewa, 35 lat

Celina 42

Poszukiwałam skutecznego sposobu na pozbycie się bólu stawów a dokładniej łokcia, który spędzał mi sen z powiek. Moja znajoma od jakiegoś czasu stosowała kolagen naturalny w tabletkach, więc ja też postanowiła spróbować. Muszę przyznać, że suplementacja kolagenowa przynosi efekty, mogę swobodnie wykonywać codzienne obowiązki a w nocy śpię spokojnie bez bólu. Mój łokieć nie powoduje już dolegliwości a i skóra na twarzy stała się gładsza.

Celina, 42 lata

Polecane produkty

Kolagen w proszku
PremiumCollagen5000
od 77 zł!

Kolagen musujący
FizzyCollagen+
od 63 zł!

Kolagen w proszku
Collagen Select
od 95 zł

Kolagen cena

Cena kolagenu jest bardzo różna. Wpływ na to ma wiele czynników, m.in. czystość suplementu (czy mamy do czynienia z czystym kolagenem z dodatkiem witaminy C, która poprawia jego przyswajanie, czy też jest długa lista dodatkowych składników, wypełniaczy itp.), formy (kolagen w płynie, w proszku, w tabletkach, w kapsułkach), oraz od wielkości opakowania. Ogólnie ceny wahają się od 30 zł do 200 zł.