kolagen typu 2

Jakie są typy kolagenu?

Dla większości z nas kolagen nie jest produktem obcym. Znamy go z zabiegów medycyny estetycznej, kosmetyków, głównie z kremów i maści przeciwzmarszczkowych, w których stanowi on jeden z głównych składników, a także z farmaceutyków, takich jak kolagen na stawy, po które sięgamy na przykład przy częstych bólach kolan. Jego właściwości sprawiają, że bywa on określany także jako „białko młodości”, pozwalając zachować skórze młody wygląd, a kościom oraz stawom sprawność na długie lata. Czym dokładnie jest kolagen, gdzie występuje oraz jakie typy wyróżniamy?

Czym jest kolagen i za co odpowiada?

Nazwa kolagen pochodzi z języka greckiego i jest ona połączeniem dwóch słów „kolla” czyli klej oraz „gennan„, czyli produkować. Kolagen należy do podstawowych białek tkanki łącznej. Stanowi on 30% komórek białkowych skóry, a ponadto znajdziemy go także w ścięgnach, kościach, stawach, włosach oraz paznokciach.

Kolagen posiada wiele aminokwasów, których nie posiadają inne białka. Zawiera m.in glicynę, prolinę, hydroksyprolinę oraz hydroksylizynę. Charakteryzuje go bardzo duża odporność na rozciągnie oraz giętkość, co wpływa na elastyczność oraz młody wygląd naszej skóry (więcej o samym kolagenie przeczytasz tutaj – https://bol-stawow.pl/kolagen/). Niestety, po ukończeniu 25 roku życia ilość kolagenu w naszym organizmie zaczyna spadać, co przyczynia się do m.in stopniowego pojawiania się zmarszczek, cellulitu, wypadania włosów, łamliwych paznokci, a także sztywnienia nóg oraz problemów ze stawami.

Ten rodzaj białka, znany w szczególności z dobroczynnego oddziaływania na nasze stawy, kości oraz skórę, pełni również inne, znaczące funkcje. Stanowi on wypełnienie rogówki oka, ochrania narządy wewnętrzne, takie jak wątroba, żołądek oraz nerki, a ponadto neutralizuje ilość toksyn w naszym organizmie.

Jak uzupełniać ubytki kolagenu?

Ze względu na szereg właściwości, niezwykle ważne jest, aby od pewnego wieku zadbać o odpowiednią ilość kolagenu, sięgając po określone produkty spożywcze. Najwięcej znajdziemy go w:

  • galaretkach z kurzych łapek,
  • galaretkach z nóżek wieprzowych,
  • podrobach,
  • gotowanych chrząstkach,
  • rybach w galarecie,
  • żelatynie spożywczej,
  • galaretkach.

Możemy także stosować gotowe preparaty, dostępne w aptekach. Kolagen jest białkiem, które znajduje się również w kościach, stawach oraz ścięgnach zwierząt, dlatego też na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnorodnych suplementów, takich jak kolagen rybi (więcej na temat kolagenu rybiego przeczytasz w innym moim artykule – https://bol-stawow.pl/blog/kolagen-rybi-na-stawy-w-tabletkach-czy-w-proszku-sprawdz-opinie/), wieprzowy, drobiowy oraz bydlęcy. To właśnie ostatni z nich zasługuje na naszą największą uwagę, ponieważ bardzo dobrze wnika w komórki, jest łatwo przyswajalny, a przy tym najbardziej zbliżony do kolagenu ludzkiego, co gwarantuje jego największą skuteczność.

Trzy podstawowe typy kolagenu

Kolagen, ze względu na swoje rozległe występowanie w wielu tkankach, różni się budową, właściwościami oraz pełnionymi funkcjami. Zasadniczo wyróżnia się 8 jego typów, jednakże istnieją także inne, nie w pełni sklasyfikowane. Najważniejsze dla organizmu ludzkiego są jednak pierwsze trzy.

Kolagen typu 1

Kolagen typu I jest najpowszechniej występującym białkiem w naszym organizmie. To on właśnie stanowi aż 90% wszystkich białek kolagenowych. Znajduje się w skórze, tkance podskórnej, a także ścięgnach, tkance łącznej kości oraz tkance tworzącej blizny. Jego prawidłowy poziom gwarantuje nam mocne włosy, skórę, paznokcie, wspomaga działanie stawów oraz utrzymanie zdrowych kości.

Polecane produkty

Kolagen w proszku
PremiumCollagen5000
od 77 zł!

Kolagen musujący
FizzyCollagen+
od 63 zł!

Kolagen w proszku
Collagen Select
od 95 zł

Kolagen typu 2

Kolagen typu II znajdziemy przede wszystkim w chrząstkach stawowych. Jest on zatem odpowiedzialny za stabilizację narządów wewnętrznych oraz utrzymywanie ich w prawidłowym położeniu. Pełni on również funkcję ochronną przed powstawaniem toksycznych związków oraz bakterii chorobotwórczych. Najczęściej suplementuje się go w przypadku dolegliwości bólowych w okolicach narządów ruchu, takich jak więzadła, ścięgna i torebki stawowe. Kolagen na stawy pomaga także przy chorobach zapalnych oraz reumatoidalnym zapaleniu stawów. Tutaj przeczytasz moją recenzję kolagenu PremiumCollagen5000 – https://bol-stawow.pl/premiumcollagen5000/ .

Kolagen typu 3

Ten typ kolagenu występuje w skórze, naczyniach krwionośnych, macicy oraz jelitach. W trakcie zabliźniania się ran oraz po urazach tworzy on włókna tkanki łącznej właściwej siateczkowej, zanim zostanie wytworzony kolagen typu I. W ten sposób nasz organizm niejako „na szybko” naprawia powstały problem, aby dopiero później stopniowo powrócić do pierwotnego stanu. Kolagen typu III ma on nieco inną budowę, jest słabszy niż kolagen typu I, dlatego też gojąca się skóra i blizny różnią się od zdrowego naskórka.