lek na stawy kolanowe

Jak wybrać leki na stawy kolanowe?

Problemy ze stawami kolanowymi to wbrew pozorom dolegliwość, która dotyczy nie tylko sportowców. To właśnie nasze kolana przeważnie są poddawane największym obciążeniom w trakcie dnia. Dodatkowo czynnikiem sprzyjającym powstawaniu dolegliwości ze strony stawów kolanowych może być również brak w codziennej diecie odpowiedniej podaży określonych substancji odżywczych.

Na rynku jest dostępnych jednak sporo wysokiej jakości suplementów diety, które można z powodzeniem stosować zarówno w przebiegu problemów ze stawami, jak też profilaktycznie. Czym jednak powinny odznaczać się skuteczne tabletki na stawy kolanowe i jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego preparatu?

Lek na kolana

Istnieje kilka najważniejszych substancji czynnych, które powinny zawierać każde naprawdę dobre tabletki na stawy. Owe substancje to:

  • Glukozamina
  • Siarka organiczna(MSM)
  • Chlondroityna
  • Kwas Hialurunowy
  • Kolagen

Każda z wymienionych substancji wykazuje oczywiście nieco odmienny mechanizm działania, jednak równocześnie każda z nich ma istotne znaczenie zarówno w procesie leczenia problemów ze stawami, jak też w profilaktyce. Za najważniejsze spośród wymienionych substancji uważa się Glukozaminę oraz Chlondroitynę. Obie z nich wykazują właściwości sprzyjające procesom naturalnej regeneracji chrząstki stawowej. Obie też powinny stanowić substancje czynne jeżeli chodzi o skuteczne tabletki na zapalenie stawów.

Chlondroityna to organiczny związek chemiczny wchodzący w skład chrząstki stawowej. Chlondroityna odpowiada przede wszystkim za prawidłowy przebieg tzw. procesów tarcia, które mają kluczowe znaczenie dla zachowania dobrej kondycji stawów. W artykule „Effect of the counterion behavior on the frictional–compressive properties of chondroitin sulfate solutions” zamieszczonym na łamach czasopisma „Polymer” opisany jest potencjalny wpływ długotrwałego niedoboru Chlondroityny na pogrszenie czynności stawów a także powstawanie chorób reumatycznych.

Równie istotne znaczenie ma Glukozamina, którą standardowo zawierają niemal wszystkie suplementy na stawy (m.in. suplement Flexin 500). Podobnie, jak Chlonodroityna, również Glukozamina wchodzi w skład płynu maziowego, którego odpowiednia ilość oraz konsystencja odgrywają ogromną rolę dla przebiegu procesów tarcia podczas czynności stawów.

Mówiąc prościej, jeżeli płynu maziowego jest zbyt mało, stawy podczas pracy zaczynają obcierać się o siebie, co z czasem prowadzi do dolegliwości bólowych a także upośledzenia czynności stawów.

tabletki na stawy kolanowe

Leki na stawy kolanowe – opinie

Czy takie preparaty, jak tabletki na zapalenie stawów rzeczywiście działają? Można spotkać się z różnymi opiniami. Wydaje się jednak, że najlepiej jest zaufać opinii osób, które ze względu na tryb życia są szczególnie narażone na problemy ze strony stawów. Mowa tutaj rzecz jasna o sportowcach oraz osobach profesjonalnie uprawiających kulturystykę.

Wysokiej jakości tabletki na zapalenie stawów czy też preparaty na stawy o działaniu profilaktycznym stanowią integralny i nieodłączny element suplementacji sportowej. Dlaczego tak się dzieje? Bardzo często opinie naukowe są negatywnie lub też pozytywnie weryfikowane przez praktykę, co najpewniej oznacza, że nauka nie poznała jeszcze wszystkich właściwości np. danej substancji. To prawda, że niektóre badania naukowe podważają przykładowo skuteczność stosowania glukozaminy. Jednocześnie jednak substancja ta jest standardowo suplementowana przez wyczynowych sportowców. Gdyby był to fakt dotyczący innej grupy społecznej, można byłoby mówić o „modzie”, jednak w sporcie oraz kulturystyce po prostu nie ma miejsca na coś takiego, jak stosowanie preparatów, które nie są skuteczne.

Nieco inaczej przedstawia się sprawa jeżeli chodzi o MSM. Wiadomo, że obecnie każdy dobry suplement lub lek na stawy kolanowe zawiera siarkę organiczną. Oprócz skuteczności praktycznej, pozytywne efekty stosowania MSM stanowią również przedmiot licznych opracowań naukowych. Pod tym adresem można znaleźć dokładne biotechnologiczne omówienie funkcji, jakie w organizmie spełnia Siarka Organiczna: https://biotechnologia.pl/farmacja/kliniczne-aspekty-stosowania-siarki-organicznej-msm,18208

Jak wybrać dobry lek na stawy kolanowe?

Co do zasady, najlepiej sprawdzają się tabletki na stawy kolanowe o możliwie najszerszym składzie. Samo szerokie spektrum substancji czynnych to jednak oczywiście jeszcze nie wszystko. Warto zwrócić uwagę na ilość poszczególnych składników. Wysokiej jakości lek na stawy kolanowe powinien zawierać co najmniej 1000 mg Glukozaminy w jednej dawce preparatu. Warto również zwrócić uwagę na formę chemiczną, w jakiej obecna jest Glukozamina. Najbardziej zaawansowane preparaty na strzelanie w kolanie czy inne dolegliwości stawowe zawierają nie tylko standardową Glukozaminę HCI, ale również Glukozaminę 2 KCI, która charakteryzuje się nieco odmiennymi właściwościami.

Wybierając lek na stawy należy brać pod uwagę również obecność dodatkowych substancji czynnych. Przykładowo, witamina C wspiera procesy syntezy Kolagenu oraz Siarki Organicznej a oprócz tego jest również silnym przeciwutleniaczem. Istotne znaczenie mają również witamina E, Cynk oraz Selen.

Polecane produkty

Suplement na stawy
Flexidium 400
od 72 zł!

Suplement na stawy
ProFlexen
od 85 zł

Suplement na stawy
Flexin 500
od 44 zł!

Suplementacja na stawy dla sportowców

W odniesieniu do osób regularnie uprawiających intensywną aktywność fizyczną sposób postępowanie za stawami z oczywistych względów powinien być odmienny. Regularny trening, który odbywamy 3 lub 4 razy w tygodniu to naprawdę potężne obciążenie zarówno dla stawów, jak i dla całego narządu ruchu.

Z tego powodu, tabletki na stawy dla sportowców najlepiej jest przyjmować profilaktycznie, tj. zanim jeszcze dojdzie do pojawienia się problemów ze stawami, które mogą skutecznie obniżyć efektywność treningów albo wręcz zmusić nas do ich czasowego zawieszenia. Warto również pamiętać, że gorsza kondycja stawów, nawet jeżeli nie ujawnia się w sposób bezpośredni, oznacza niższe zdolności wysiłkowe naszego ciała a także oczywiście większe ryzyko kontuzji i przeciążeń.

Pod względem składu tabletki na stawy dla sportowców nie muszą znacząco różnić się od preparatów przeznaczonych dla „cywili”. Oczywiście można jednak znaleźć na rynku zaawansowane suplementy dedykowane właśnie osobom uprawiającym intensywną aktywność fizyczną.

Jednocześnie warto pamiętać, że nawet najlepsze tabletki na stawy kolanowe nie zastąpią nam odpowiedniej diety oraz prawidłowej regeneracji potreningowej (warto przeczytać mój ranking tabletek na stawy – https://bol-stawow.pl/tabletki-na-stawy-ranking/). Kolejna ważna informacja to fakt, że niektóre spośród preparatów na stawy przeznaczonych dla sportowców są dostępne w formie proszuku do rozpuszczania w wodzie. Pozwala to na bardziej efektywne przedtreningowe stosowanie preparatu, co może być szczególnie pożyteczne w przypadku sesji treningowych przeznaczonych na trening nóg lub też wysoce obciążające stawy ćwiczenia z własnym ciężarem ciała(wbrew pozorom, to wcale nie wolne ciężary lub maszyny, lecz właśnie kalistenika poddają nasze stawy najcięższej próbie).