ból stawu łokciowego

Jak sobie poradzić z zapaleniem stawu łokciowego?

Zapalenie stawu łokciowego utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Nieleczone, powoduje ból nawet przy najmniejszym ruchu w tym obszarze. Sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z główną przyczyną bólu – możemy działać wyłącznie objawowo, dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty i kompleksowe zajęcie się tą dolegliwością. Zapalenie stawu łokciowego może dotknąć każdego, dlatego warto znać pierwsze objawy i możliwie jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Zapalenie stawu łokciowego – objawy

Pierwszym odczuwanym przez nas objawem zapalenia stawu łokciowego jest bolesność przy wykonywaniu rozmaitych codziennych czynności. Z biegiem czasu jest ona odczuwalna coraz silniej, przez co uniemożliwia wykonywanie poszczególnych prac. Z bólem jest związana również ograniczona ruchomość w tym obszarze. Te objawy powinny jasno pokazać nam, że powinniśmy udać się do lekarza w celu poszerzenia diagnostyki.

Dolegliwości bólowe mogą narastać w ciągu dnia – zarówno podczas wykonywania rozmaitych czynności, jak i podczas trzymania ręki pionowo w dół (wtedy dochodzi do nadmiernego ukrwienia tej okolicy oraz dyskomfortu). Najwyższe nasilenie objawów zazwyczaj pojawia się wieczorem, kiedy to obniża się poziom adrenaliny. Ulgę przynosi odpoczynek, jednak po pewnym czasie również i on może nie wystarczyć, aby staw łokciowy przestał boleć.

Z biegiem czasu odczuwane przez nas dolegliwości mogą się pogłębiać i nasilać. Wskutek tego, ból stawów łokciowych będzie odczuwany przez cały czas, niezależnie od wykonywanej czynności. Do tego wszystkie zapalenie stawu łokciowego może prowadzić do zaczerwienienia, obrzęku oraz odczuwania ciepła w okolicy stawu. Może to świadczyć o tym, że zapalenia przyjęło postać ostrą.

Nie można bagatelizować długotrwałych bólów w okolicy łokcia. Sami nie jesteśmy w stanie postawić prawidłowej diagnozy z czego on może wynikać. Im szybciej zareagujemy na odczuwane objawy, tym skuteczniejsze będzie ich leczenie.

Ból w stawie łokciowym – możliwe przyczyny

Ból stawów łokciowych może mieć przyczyny dwojakiego pochodzenia. Pierwszą grupę stanowią czynniki środowiskowe, m.in. związane z wykonywaną pracą bądź też zainteresowaniami. Długotrwałe wykonywanie określonej czynności oraz rytmiczne jej powtarzanie, prowadzi do uszkodzeń tkanek obciążających staw łokciowy i w konsekwencji powodujących stan zapalny w tym obrębie. Do tego typu czynników należy:

  • noszenie ciężkich przedmiotów
  • obsługa niektórych maszyn, takich jak m.in. ubijak wibracyjny czy też młot pneumatyczny
  • długotrwałe posługiwanie się w pracy młotkiem lub siekierką
  • gra w piłkę ręczną, koszykówkę bądź też siatkówkę
  • gra w tenisa bądź też w hokeja

Bezpośrednie urazy mogą również prowadzić do zapalenia stawu łokciowego. Ból kolan i łokci może by spowodowany ich skręceniem lub zwichnięciem. Bezpośredni uraz, który najczęściej wydaje się być błahostką może się przerodzić w poważniejsze schorzenie. Oprócz tego mało kto zdaje sobie sprawę, że przyczyną zapalenia stawu łokciowego może być infekcja, którą wywołują bakterie.

ból stawów łokciowych

Ból stawu łokciowego – leczenie

Udając się do lekarza w celu zdiagnozowania, co powoduje ból łokci i kolan, w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzony wywiad, który może po części wskazać specjaliście możliwe przyczyny. Istotne jest, aby dokładnie opowiedzieć o charakterze dolegliwości oraz wszystkich innych kwestiach z nimi związanych. Badanie USG jednoznacznie wskaże, co powoduje ból w stawach łokciowych.

Leczenie tego rodzaju dolegliwości jest w dużej mierze zależny od przyczyny oraz nasilenia objawów. Podstawowym zaleceniem jest unieruchomienie stawu poprzez zastosowanie temblaka. Dzięki temu łokieć ma szansę na odpoczynek i regenerację. Dodatkowo wspomagająco można stosować chłodzący żel na stawy lub okłady z lodu, które również zniwelują dolegliwości bólowe. Jeśli jednak stan zapalny jest daleko posunięty, to niezbędne będzie zastosowanie leczenia farmakologicznego. W ramach niego lekarz najprawdopodobniej zaleci stosowanie miejscowych niesterydowych leków takich jak maść na stawy (polecam mój opis maści Motion Free). Przy zaawansowanym stadium zapalenia stawów, najlepsze rezultaty osiąga się stosując glikokortykosteroidy bezpośrednio dostawowo.

W powrocie do pełnej ruchomości stawu łokciowego po zapaleniu niezastąpiona jest rehabilitacja. Zestaw wykonywanych w ramach niej ćwiczeń jest dobierany indywidualnie, zgodnie z potrzebami pacjenta. Dzięki temu każdy ma równą szansę w walce z objawami zapalenia stawów.

Jakie zadania stoją przed leczeniem?

  • osłabienie dolegliwości bólowych
  • powrót do pełnej sprawności kończyny
  • zwiększenie ogólnej siły w mięśniach

Im szybciej rozpoczniemy leczenie zapalenia stawów, tym szybciej można spodziewać się pierwszych efektów. Doprowadzenie do przewlekłego zapalenia stawów, skutkuje długotrwałą (nawet kilkunastotygodniową) rehabilitacją. Niestety, zdarza się, że zbyt późno rozpoczęty proces leczenia wiąże się z nawrotem dolegliwości po powrocie do normalnej aktywności.

Polecane produkty

Maść na ból stawów i mięśni
Motion Free
338 zł 169 zł

Maść na ból stawów i mięśni
Ostelife
258 zł 129 zł

Suplement na stawy
Flexidium 400
od 72 zł!

Czy można przeciwdziałać zapaleniu stawów?

Zapalenie stawów w większości przypadków ma ścisły związek z prowadzonym przez nas trybem życia oraz wykonywaną pracą. Niezmiernie istotne jest robienie sobie przerw od wykonywanych czynności, aby nasz łokieć miał chwilę na odpoczynek w środku dnia. Można również w tym czasie wykonywać określone ćwiczenia, które sprzyjają podnoszeniu sprawności tej okolicy.

Nie warto jednak samemu decydować o sposobach przeciwdziałania oraz zmniejszenia odczuwania bólu stawów łokciowych. Tym sposobem nieświadomie moglibyśmy pogłębić dolegliwości. Konsultacja ze specjalista pozwala zarówno na wskazanie przyczyn bólu oraz sposobów pracy z nimi.

Najlepszym sposobem przeciwdziałania zapaleniu stawów jest szybka reakcja na pierwsze dolegliwości. Nawracający ból w okolicy łokcia może być spowodowany jego przeciążeniem, jednak może mieć on również związek ze stanem zapalnym. Im szybciej udamy się do lekarza i rozpoczniemy proces leczenia, tym szybciej objawy zapalenia stawów ustąpią, a my będziemy mogli cieszyć się pełną ruchomością stawu łokciowego.