przeciążenie kolana objawy

Jak rozpoznać stan zapalny kolana?

Ból kolan to uciążliwa dolegliwość, gdyż może utrudnić wykonywanie codziennych czynności. Przeciążone kolana po pewnym czasie mogą dać o sobie znać w postaci zapalenia. Taka sytuacja może prowadzić do tego, że nawet najlepszy lek na stawy bez odpowiedniej diety, ćwiczeń, a także konsultacji ze specjalistami może nie przynieść pożądanej ulgi. Co to jest zapalenie stawu kolanowego? Jakie są jego objawy?

Charakterystyka zapalenia stanu kolanowego

Tak naprawdę stan zapalny stawu kolanowego i innych obszarów organizmu informuje o procesie chorobowym, jaki ma miejsce w organizmie. Niestety w takich przypadkach tabletki na kolana znajdujące się w domowej apteczce mogą nie przynieść ulgi, dlatego ważne są w tym przypadku konsultacje ze specjalistami, jak na przykład ortopeda. Kiedy więc nastąpi nawet niewielkie, lecz niefortunne przeciążenie kolana, odczuwany może być ból oraz dyskomfort. Nawet najmniejsze objawy nie mogą zostać zbagatelizowane, gdyż rozwój takiego stanu zapalnego może w wielu przypadkach mieć nieodwracalne skutki i powodować ogromny dyskomfort.

Objawy zapalenia stawów

Zazwyczaj zapalenie stawu kolanowego spowodowane jest brakiem tak zwanej mazi stawowej. To substancja, której zadaniem jest smarowanie struktur chrzęstno-kostnych. Do najpopularniejszych objawów zapalenia stawu kolanowego zaliczamy:

 • Obrzęk kolana,
 • podwyższoną temperaturę kolana,
 • trudności z poruszaniem się,
 • zaczerwienienie w okolicy stanu zapalnego,
 • dokuczający ból,
 • gorączkę,
 • osłabienie organizmu,
 • nadwrażliwość skóry na dotyk,
 • poranną sztywność.

Przyczyny zapalenia stawu kolanowego

Przeciążone kolana powodują ból, jednak czym jeszcze jest on spowodowany? Do głównych przyczyn zarówno bólu kolan, jak i powstania stanu zapalnego zaliczamy:

 • Intensywny bieg, wspinaczkę bez wcześniejszej rozgrzewki,
 • Skręcenia, urazy i brak diagnostyki, a także leczenia w tym zakresie,
 • Zapalenia bakteryjne w organizmie,
 • Uszkodzenia metaboliczne np. dna moczanowa,
 • Przewlekłe, nieleczone schorzenia np. choroba zwyrodnieniowa stawów.

Zapalenie stawów – Dieta

Co ciekawe, w leczeniu zapalenia stawów oprócz odpowiednio wdrożonej farmakoterapii, ważna jest także odpowiednia dieta. To w wielu przypadkach antidotum na bolące kolana, zwłaszcza wtedy, kiedy zostanie ona wdrożona przed wystąpieniem procesu chorobotwórczego i stosowana będzie jako profilaktyka. Dieta powinna być stosowana zwłaszcza przez osoby, które w swojej pracy narażone są na przeciążenie kolana. Już pierwsze objawy powinny być podstawą do tego, aby zmienić nawyki żywieniowe. Co warto włączyć do diety?

Nabiał

Wapń dostarczany przez nabiał to jeden z głównych składników kości. Wypicie szklanki mleka oraz zjedzenie kilku łyżek twarogu może okazać się skuteczne i ochronić daną osobę przed ewentualnymi złamaniami. To także źródło wapnia i fosforu, czyli jednego z głównych składników zębów.

Zboża i rośliny strączkowe

W tym przypadku ważne jest także spożywanie pieczywa pełnoziarnistego, niełuskanego ryżu, a także otrębów i makaronów razowych. To bardzo ważne do tego, aby pozbyć się nadwagi, która jest jedną z głównych przyczyn zapalenia stawu kolanowego, gdyż obciążenie kolana wywołane tuszą może prowadzić do rozwinięcia się procesów chorobowych.

Odkwaszenie organizmu

Białko roślinne jest znacznie mniej zakwaszające niż białko zwierzęce. W tym przypadku doskonale sprawdza się także dieta alkaliczna stymulująca komórki budulcowe kości. Niestety spożywanie nadmiaru białka zwierzęcego powoduje zakwaszenie organizmu, który usuwa wapń z organizmu wraz z moczem. W takim wypadku odpowiednia dieta to wręcz wybawienie na bolące kolana, gdyż może przynieść niesamowitą ulgę.

Zapalenie stawów – Leki

Oczywiście różnego rodzaju tabletki na kolana przepisywane są przez lekarza specjalistę, takiego jak ortopeda. Połączenie farmakoterapii oraz zasad zdrowego żywienia może skutecznie pomóc w walce z uciążliwym bólem spowodowanym stanem zapalnym. W celu profilaktyki oraz wspomagania preparatów aptecznych można wdrożyć stosowani także suplementów diety zawierających wapń, magnez oraz cynk. Oczywiście stosowanie takich preparatów nie zniweluje konieczności wdrożenia diety, jednak może okazać się pomocne w procesie chorobowym. Warto pamiętać, że tabletki na kolana powinny być dostosowane do wieku oraz poziomu aktywności osoby obciążonej zapaleniem stawu kolanowego. Stawy kolanowe mogą być sprawne jak dawniej, jednak wymaga to dużego poświęcenia i wprowadzenia zmian w życiu.

Polecane produkty

Suplement na stawy
Flexidium 400
od 77 zł!

Suplement na stawy
Flexa Plus Optima
319 zł 147 zł

Kolagen
PremiumCollagen5000
od 77 zł!

Zapalenie stawu kolanowego – Wskazówki

Jeżeli wystąpią pierwsze objawy zapalenia stawu kolanowego, nie należy leczyć się na własną rękę, a w szczególności należy unikać preparatów ogólnodostępnych na półkę o nazwie tabletki na kolana. Preparaty powinny być dopasowane przez lekarza specjalistę. Do czasu wizyty można jednak wprowadzić zasady, które ograniczą ryzyko rozprzestrzenienia się zapalenia i powstawania bólu. Wśród takich środków wymienić można:

 • Ograniczenie wysiłku fizycznego, a zwłaszcza ruchów obciążających kolana,
 • unikanie przebywania w tej samej pozycji przez dłuższy czas,
 • wdrożenie rehabilitacji,
 • przestrzeganie zaleceń lekarza,
 • przestrzeganie zasad diety,
 • ograniczenie spożywania mięsa.