strzelanie w stawach

Czy strzelanie w stawach jest groźne?

Sporadyczne strzelanie stawów, zwłaszcza po dłuższym okresie bezruchu może się zdarzyć każdemu, jednak jeśli zdarza się często lub trzaskom towarzyszą objawy takie jak uczucie ciepła, obrzęk czy ból, warto rozważyć konsultację ze specjalistą. Strzelanie w kościach bywa zjawiskiem zupełnie niegroźnym, ale zdarza się także, że to jeden z symptomów poważnej choroby.

Strzelające stawy – jakie mogą być przyczyny?

Najbardziej powszechną – oraz zupełnie niegroźną – przyczyną trzeszczenia jest zjawisko nazywane kawitacją. Polega ono na zapadnięciu się pęcherzyków gazu, które powstają w wyniku podciśnienia wytworzonego w mazi stawowej podczas ruchu torebki stawowej. Innym nieszkodliwym powodem jest anatomia – niektóre osoby mają genetycznie luźniejsze połączenia pomiędzmy kośćmi.

Niestety, strzelanie w kościach może być także oznaką niedoborów lub nawet poważnej choroby. W ten sposób dają o sobie znać braki wapnia, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B lub białka. Trzeszczenie może także oznaczać zmiany degeneracyjne w chrząstce, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) lub boreliozowe zapalenie stawów.

Niepokój powinna wzbudzić także sytuacja, w której tylko jedno, konkretne miejsce trzeszczy i sprawia ból. Jeśli problematyczne jest kolano, częstą przyczyną są przeciążenia i urazy, zwłaszcza u osób intensywnie uprawiających sport, a także chonodromalacja (degeneracja chrząstki). Przeskakiwanie w biodrze bywa efektem ocierania się miękkich tkanek o wystające kości udowe i zyskało własną nazwę: zespół trzaskającego biodra, czyli SHS. Podobnie z łopatką: dolegliwości w jej obrębie zostały określone mianem zespołu trzaskającej łopatki. Ich przyczyną jest najczęściej przeciążenie mięśni. Ból stawu skokowego, czyli w obrębie kostki, jeśli nie jest rezultatem urazu, może świadczyć o zapaleniu stawów lub dnie moczanowej.

sztywnienie stawów

Strzelanie stawów powinno być skonsultowane ze specjalistą

W związku z tym, że zdecydowanie lepiej niepotrzebnie pójść do lekarza niż przegapić rozwijającą się poważną chorobę, trzeszczenie zawsze warto skonsultować ze specjalistą. Jest to konieczne zwłaszcza jeśli zaobserwujemy dodatkowe objawy takie jak sztywnienie stawów, ból, obrzęk lub uczucie ciepła w ich obrębie. Innym sygnałem alarmowym powinny być towarzyszące strzelaniu dolegliwości ze strony całego organizmu, na przykład gorączka. Najlepiej udać się do ortopedy, który w razie wątpliwości zleci dodatkowe badania RTG i USG stawu lub rezonans magnetyczny, lub do lekarza rodzinnego, który po wstępnym rozpoznaniu pokieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

Strzelające kości i stawy – jak je leczyć?

Leczenie zależy przede wszystkim od przyczyny. Jeśli strzelanie okazało się objawem jakiejś choroby, to terapia skupi się głównie na jej pokonaniu lub zatrzymaniu czy ograniczeniu dalszego rozwoju. Przy reumatologicznych problemach ze stawami najczęściej stosuje się połączenie farmakoterapii oraz rehabilitacji. Oznacza to podawanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (poprawiających metabolizm chrząstki, rozluźniających tkanki miękkie, a także przeciwbólowych), odpowiednie ćwiczenia lub odciążanie stawu (np. za pomocą ortezy), masaże oraz fizykoterapię (np. za pomocą lasera lub elektrostymulacji). Jeśli przyczyną jest zapalenie wywołane przez boreliozę, leczenie powinno skupiać się przede wszystkim na antybiotykoterapii, która daje duże szanse na pozbycie się choroby.

W bardzo poważnych przypadkach, w których objawy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, a leczenie nie przynosi widocznej poprawy, pacjentom proponowana jest operacja. Jej dokładny przebieg jest zależny od tego, które konkretnie stawy sprawiają problem. W przypadku biodra napięcie w ścięgnie jest łagodzone poprzez atroskopową plastykę, w obrębie łopatki usuwa się zmiany kostne, a ulgę kolanom przyniesie usunięcie uszkodzonej warstwy chrząstki (oraz jej odtworzenie, jeśli powstały ubytek byłby zbyt duży).

strzelanie w stawach borelioza

Strzelanie w stawach – borelioza

Ta choroba kojarzona powszechnie z kleszczami może wywoływać bardzo zróżnicowane objawy. Zdarza się, że jej symptomy przypominają grypę, epilepsję, depresję, zapalenie pęcherza, a także RZS. Wywołane przez nią zapalenie jest trudne do odróżnienia od tego wywoływanego przez reumatyzm, dlatego przy każdym niespodziewanym wystąpieniu problemów ze stawami warto wykonać badania diagnostyczne wykluczające boreliozę: testy wykonuje się z krwi lub, rzadziej, z płynu stawowego.

Borelioza, zwana inaczej chorobą z Lyme, jest wywoływana poprzez ugryzienie zarażonego nią kleszcza. Jest zakaźna, ale nie zaraźliwa, co oznacza, że nie przenosi się z człowieka na człowieka. Jeśli przybierze postać zapalenia stawów, zazwyczaj nie rozprzestrzenia się na inne narządy, chociaż zdarzają się sporadyczne przypadki, w których atakuje także ośrodkowy układ nerwowy. Początkowym objawem może być wystąpienie rumienia wędrującego – dlatego taki objaw powinien być natychmiastowym sygnałem, żeby udać się do lekarza. Jeśli antybiotykoterapia zostanie rozpoczęta odpowiednio wcześnie, choroba z bardzo dużym prawdopodobieństwem nie rozwinie się w inne, znacznie bardziej dokuczliwe formy (np. zapalenie stawów). Rumień nie występuje jednak zawsze, a choroba może bardzo długo nie dawać żadnych objawów, dlatego możliwe jest, że dolegliwości zaczną być odczuwalne także zimą, kiedy kontakt z kleszczami jest praktycznie niemożliwy.

Do głównych objawów zapalenia należą obrzęk oraz sztywnienie stawów, strzelanie i ból mogą się nie pojawić nawet wcale. Najczęściej zaatakowany zostaje staw kolanowy. Leczenie obejmuje miesięczną kurację antybiotykiem, którą poprzedza sześciotygodniowe oczekiwanie na poprawę. Jeśli nie wystąpi, stosuje się przez kolejne cztery tygodnie inny antybiotyk i również oczekuje na ustąpienie objawów. Jeśli dwa cykle nie zadziałają (co zdarza się u około 20% pacjentów), zmienia się leki na przeciwreumatyczne. Choroba zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku miesięcy lub maksymalnie kilku lat, ale zdarzają się pojedyncze przypadki, w których doprowadza do trwałego zwyrodnienia stawów i ograniczenia ruchów.

Polecane produkty

Suplement na stawy
Flexidium 400
od 72 zł!

Suplement na stawy
Flexa Plus Optima
319 zł 147 zł

Kolagen
PremiumCollagen5000
od 77 zł!

Strzelanie w stawach jako problem psychiczny

U niektórych osób można wręcz odnieść wrażenie, że strzelanie, zwłaszcza kościami palców, stało się rodzajem hobby. Jeśli wykluczymy niebezpieczne przyczyny trzeszczenia i jego powodem jest anatomia lub kawitacja, celowe strzelanie nie niesie za sobą fizycznego ryzyka dla zdrowia. Teoria o jego szkodliwości została obalona przez naukowca, który wykonywał tę czynność tylko na kościach jednej dłoni, a po latach poddał obie gruntownym badaniom, które nie wykazały różnic. Warto jednak przyjrzeć się problemowi także od strony psychologicznej – trzeszczenie może przynosić pewnego rodzaju ulgę, jednak jeśli staje się nałogiem, z którym nie sposób sobie poradzić, konieczna może być konsultacja z psychiatrą. Poprzez takie odruchowe, trudne do zwalczenia czynności, bardzo często objawiają się zaburzenia na tle nerwicowym, nawet jeśli osoba je wykonująca nie czuje się szczególnie zestresowana.