dieta na stawy

Co jeść na odbudowę chrząstki stawowej?

Chrząstka stawowa znajduje się na powierzchni stykających się ze sobą kości. Jest sprężysta, a jednocześnie bardzo wytrzymała. Jama stawowa jest wypełniona mazią, która ogranicza tarcie między chrząstkami. Niestety, z wiekiem jest jej coraz mniej, co znacząco utrudnia regenerację. Nie bez znaczenia dla naszych stawów jest również otyłość oraz wykonywanie siedzącej pracy. Jak możemy dbać o zdrowe stawy? Czy jesteśmy w stanie sami zadbać o ich dobrą kondycję?

Jak wzmocnić stawy?

Ból stawów skutecznie zakłóca codzienne funkcjonowanie. Jeśli ktoś okazjonalnie spaceruje i wykonuje jakąkolwiek aktywność to bez wątpienia towarzyszy temu ból, przez co taka osoba zwyczajnie zaczyna unikać ruchu. Jest to jednak niestety zamknięte koło: siedzący tryb życia powoduje zwyrodnienie stawów, na co lekarstwem jest ruch, który jednak zbyt rzadko zażywany powoduje ból. Jak odczarować to zamknięte koło i wzmocnić stawy jeszcze zanim zaczną się osłabiać?

Nie bez przyczyny mówi się, że ruch to zdrowie. W tym wypadku aktywność fizyczna w znaczący sposób wpływa na zdrowe stawy. Uprawianie sportu powoduje zwiększenie objętości tkanki chrzęstnej, dzięki czemu produkowana jest większa ilość mazi stawowej do jamy. Stawy są sprawniejsze, bardziej ukrwione i dzięki temu zachowana jest ich dobra kondycja. Jeśli jednak dotychczas prowadziłeś raczej siedzący tryb życia to pamiętaj o stopniowaniu aktywności. Zacznij od sportów, które wymagają płynności ruchów, np. aqua aerobic czy też pilates. Najważniejszą kwestią jest bez wątpienia poprzedzenie ćwiczeń rozgrzewką, aby zapobiec kontuzjom oraz przeciążeniom stawów. Również po wysiłku nie warto zaniedbywać rozciągania – to element, który nie tylko zapobiega powstawaniu bolesnych zakwasów, ale również korzystanie wpływa na stawy. Czasami codzienne czynności również mogą być dobrą podstawą do rozpoczęcia aktywności. Jeśli dotąd wjeżdżałeś windą to zacznij chodzić po schodach. To mała zmiana, ale może być impulsem do kolejnych.

Jedną z głównych przyczyn chorób stawów jest otyłość. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w znaczący sposób obciąża stawy i sprzyja ich osłabieniu. Dlatego niezwykle ważne jest utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Otyłość nie tylko wpływa na procesy degeneracyjne, ale również utrudnia aktywność fizyczną. W takim wypadku trudno dbać o wzmocnienie stawów.

Kondycja stawów jest odzwierciedleniem naszego trybu życia. Nie chodzi tu tylko o siedzącą pracę. Wykonując określone czynności powtarzalnie każdego dnia, przeciążamy konkretne stawy. Dotyczy to m.in. fryzjerów, sportowców oraz pracowników fizycznych. Dlatego w przypadku tych profesji ważne jest regularne zmienianie pozycji. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak brzemienne w skutkach jest przyjmowanie na co dzień niewłaściwej postawy ciała. Nie tylko wpływa to na aspekt wizualny (zgarbiona sylwetka nie należy do najatrakcyjniejszych), ale również na obciążenie stawów. Nierównomierne rozłożenie ciężaru ciała, powoduje przeciążenie jednej ze stron i w konsekwencji obciążenie występujących tam stawów.

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne dla naszego organizmu jest unikanie stresu. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że ma on również wpływ na kondycję stawów. Długotrwały stres powoduje nieustanne napięcie mięśniowe, powodujące sztywność ścięgien  i w rezultacie zmiany w układzie kostno – stawowym. Najlepszym relaksem dla naszych stawów (podobnie jak dla całego organizmu) jest sen. Dostarczanie go w odpowiedniej ilości nie tylko wpływa na zmniejszenie uczucia przemęczenia, ale również najlepiej odciąża stawy. Wynika to z bardzo prostego faktu, że podczas snu ciało jest ułożone w pozycji leżącej – więc nie sposób mówić tu o ich obciążeniu.

co jeść na stawy

Co jeść na stawy?

Ogromną rolę w dbaniu o stawy pełni odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata w kwasy omega-3, witaminę D, przeciwutleniacze oraz białko.

Kwasy omega-3

Łagodzą istniejące stany zapalne i zapobiegają powstawaniu nowych. W głównej mierze można je znaleźć w tłustych morskich rybach, szczególnie w halibucie, tuńczyku, łososiu sardynkach, makreli oraz śledziach. Występują również w orzechach włoskich, siemieniu lnianym i oleju rzepakowym. Warto dodać, że produkty roślinne bogate w kwasy omega-3 są również świetnym źródłem witaminy E, której także przypisuje się właściwości przeciwzapalne.

Witamina D

Im mniejsze jest jej stężenie w naszym organizmie, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia mięśni oraz stawów. Jest ona przyswajalna przez naszą skórę poprzez Słońce, więc przebywając w letnie miesiące na świeżym powietrzu nie powinien nam grozić jej niedobór. Inaczej ta kwestia wygląda zimą, kiedy dociera do nas niewiele promieni słonecznych. W pokarmach możemy ją znaleźć przede wszystkim w rybach morskich oraz w mniejszych ilościach w pieczarkach.

Przeciwutleniacze

Ta grupa związków spowalnia procesy starzenia się stawów, ograniczając powstawanie wolnych rodników. Za kondycję stawów oraz ścięgien odpowiada kolagen, za którego syntezę odpowiedzialna jest witamina C. Stanowi ona jeden z najważniejszych przeciwutleniaczy. Produkty w nią bogate to m.in. owoce cytrynowe, kalafior, chrzan, liście pietruszki oraz czarna porzeczka. Procesom zapalnym stawów przeciwdziałają również cynk i żelazo. Te pierwiastki można znaleźć w mięsie, produktach pełnoziarnistych oraz np. w soczewicy.

Białko

Stanowi podstawowy budulec tkanki chrzęstnej, więc bez wątpienia nie może go zabraknąć w diecie na zdrowe stawy. Aby zapewnić odpowiednią ilość tego dobroczynnego budulca, codzienny jadłospis powinien być bogaty w jajka, produkty mleczne, chuda mięso, warzywa strączkowe (np. soję, groch, fasolę). Żelatyna jest pozyskiwana dzięki reakcji chemicznej z kolagenu, bez wątpienia jest więc idealnym produktem dla naszych chrząstek. Warto jednak samemu przygotowywać galaretkę na stawy, ponieważ gotowe produkty kupione w sklepie niewiele mają wspólnego z naturalnie produkowaną żelatyną, zawierają za to sporo substancji, które na nasz organizm działają zdecydowanie odwrotnie.

kurkuma na stawy

Kurkuma na stawy

Kurkuma jest indyjską przyprawą, która stanowi niezwykle doceniany tam środek leczniczy. Nadaje potrawom piękny, żółty kolor i niepowtarzalny aromat. Kurkuma jest obecnie przedmiotem wielu badań, dotyczących jej zdrowotnych właściwości. 

W przyprawie obecne są kurkuminoidy, które mają silne właściwości lecznicze. Najważniejsza z nich jest kurkumina, która wykazuje właściwości przeciwzapalne. Jest ona jednak słabo wchłaniana przez organizm, więc aby zwiększyć dobroczynne działanie kurkumy warto spożywać obecną w pieprzu piperynę. 

Dowiedziono, że kurkuma wykazuje silne działanie terapeutyczne w mózgu osób po udarach oraz dotkniętych chorobą Alzheimera. Wykorzystuje się ją również w leczeniu depresji i zaburzeń osobowości. Kurkuma wspomaga profilaktykę oraz terapię nowotworów m.in. trzustki, jamy ustnej, płuc, przełyku oraz piersi. Wpływa pozytywnie na dolegliwości trawienne, jest pomocna w leczeniu infekcji o podłożu wirusowym, korzystnie wpływa na wzrok, a także wpływa na obniżenie poziomu cukru i cholesterolu.

Kurkuma ma również duże znaczenie w leczeniu osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Bez wątpienia to zasługa jej właściwości przeciwzapalnych. Jest ona skuteczniejsza nawet od niektórych popularnych leków, a nie powoduje skutków ubocznych. Dlatego w ramach diety na stawy kolanowe warto dodawać ją do potraw, nie tylko ze względu na jej walory estetyczne i smakowe, ale przede wszystkim z powodu jej właściwości leczniczych. Warto łączyć ją z pieprzem lub papryką, olejem oraz oliwą aby lepiej wchłaniała się do organizmu.

Imbir na stawy

Już od starożytności znane są lecznicze właściwości imbiru. Wykazuje on działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwreumatyczne, co jest niezwykle istotne w leczeniu chorób stawów. W medycynie indyjskiej wykorzystywano go do leczenia zmian reumatoidalnych. Wszystko to jest zasługą gingerolu, który stanowi jeden ze składników imbiru.

Jedne z przeprowadzonych badań dotyczących leczniczych właściwości imbiru wykazały, że zwalcza on stany zapalne na tyle skutecznie, że nie ma potrzeby stosowania dodatkowych niesterydowych leków przeciwzapalnych. 

Imbir z powodzeniem może stanowić jedną z domowych metod leczenia chorób stawów. Najpopularniejsze formy jego podawania to herbaty z imbirem, w sproszkowanej formie jako przyprawa do zup bądź sałatek, masło imbirowe oraz nalewka. W aptekach można spotkać maść rozgrzewającą z imbirem oraz okłady i wyciąg na jego bazie.

Zdrowie stawów można wspomóc stosując lekarstwo na bazie naturalnych składników. Bez wątpienia nie spowoduje ono u przyjmującego je żadnych skutków ubocznych. Imbir z miodem na stawy to potężna dawka właściwości przeciwzapalnych w naturalnej formie. Zanim sięgniemy po leki dostępne w aptekach, warto spróbować zadbać o swoje stawy wykorzystując nieinwazyjne metody.

Chrząstka stawowa – co jeść?

Na ból chrząstki stawowej narażone są nie tylko prowadzące siedzący tryb życia i otyłe, ale również Ci, którzy często uprawiają sport. W ich wypadku również dbanie o stawy stanowi niezwykle ważne zadanie, ponieważ od ich zdrowia zależy możliwość dalszego prowadzenia aktywnego trybu życia. Tymczasem podczas biegu kolano przyjmuje obciążenie nawet ośmiokrotnie większe niż masa ciała biegacza. Ten prosty przykład jasno pokazuje, jak mocna musi być chrząstka stawowa, aby poradzić sobie z tak wymagającymi zadaniami. W takim razie – co jeść na stawy kolanowe? Jaką dietę zastosować na zdrowe stawy?

Aby chrząstka stawowa prawidłowo spełniała swoją funkcję, należy spożywać określone grupy produktów, będących odpowiedzialnymi za jej kondycję. Podstawowym budulcem chrząstki jest białko, dlatego każdego dnia należy spożywać nabiał, jaja i chude mięso. Produkty wysokobłonnikowe, takie jak np. pieczywo razowe czy brązowy ryż wspomagają produkcję mazi. Niezwykle ważne przy diecie na zdrowe stawy są ryby morskie, bogate w kwasy omega-3. Ponadto nie powinno w niej zabraknąć bogatych w witaminy warzyw i owców oraz produktów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty, które łagodzą stany zapalne.

Jeśli chodzi o dietę dla sportowca, warto włączyć do niej 3 produkty: jagody, jarmuż i olej lniany. Należy je jeść na surowo, aby nie utraciły one swoich dobrotliwych wartości przeciwzapalnych.

Polecane produkty

Suplement na stawy
Flexidium 400
od 72 zł!

Suplement na stawy
Flexa Plus Optima
319 zł 147 zł

Kolagen
PremiumCollagen5000
od 77 zł!

Jak dbać o zdrowie naszych stawów?

Bóle stawów mogą skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Zniechęcają do aktywności, utrudniają wykonywanie niektórych czynności, powodują dyskomfort, a w konsekwencji utrudniają poruszanie się. Zanim jednak pojawią się stany zapalne w tym obszarze, warto podjąć działania, które zapobiegają (albo przynajmniej spowalniają) ich powstawaniu. 

Aktywny tryb życia, zdrowe nawyki, prawidłowa dieta to tylko niektóre z działań, które warto podejmować jeszcze zanim pojawią się bóle w obrębie chrząstki stawowej. Otyłość i siedzący tryb życia stanowią jedne z podstawowych czynników obciążających stawy. Są one również powodami, dla których unika się aktywności. Warto wprowadzić do swojej codzienności elementy zdrowego trybu życia i stopniowo rozszerzać ich działanie. 

Jaką dietę zastosować przy zwyrodnieniu stawów? Przede wszystkim powinna obfitować w produkty bogate w białko, kwasy omega-3, przeciwutleniacze oraz witaminę D. Są to podstawowe składniki odpowiedzialne za stan naszej chrząstki stawowej. Ponadto warto doprawiać potrawy kurkumą i imbirem, które mają wysoce zdrowotne działania, w tym przede wszystkim o charakterze przeciwzapalnym.

Warto jednak dodać, że bóle stawów mogą towarzyszyć również osobom regularnie uprawiającym sport, szczególnie dyscypliny obciążające stawy (bieganie, tenis, wspinaczka górska). Również i one powinny do swojej codziennej diety włączyć te produkty, które dobroczynnie wpływają na kondycję chrząstek.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – ta stara zasada również w tym przypadku znajduje swoje zastosowanie. Niezależnie od tego, czy towarzyszą nam jakieś dolegliwości bólowe, warto spożywać produkty bogate w składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania chrząstki stawowej.