bole miesni i stawow

Bóle mięśni i stawów – przyczyny i przeciwdziałanie

Przyczyny bólu mięśni i stawów są różnorodne. Dolegliwości mięśniowo-stawowe to symptom wielu chorób, od dysfunkcji samych mięśni do bardzo poważnych schorzeń układu nerwowego. Zdarza się również, że bóle mięśni i stawów wskazują na infekcje wirusowe i bakteryjne, grypę oraz zaburzenia pracy tarczycy, w szczególności jej niedoczynność. Niezależnie od tego, co kryje się za bólami mięśniowo-stawowymi, jeśli trwają one dłużej niż tydzień, należy podjąć diagnostykę medyczną, by uniknąć powikłań.

Ból mięśni

Ból mięśni najczęściej występuje po zbyt forsownym wysiłku fizycznym, zwłaszcza kiedy trening przeprowadzony został po dłuższej przerwie. Odczuwamy wtedy zwykle ból wszystkich mięśni. Bóle kości i mięśni często łączą się również z bólami stawów oraz rozbiciem psychicznym i gorączką. Potreningowy lub chorobowy ból stawów i mięśni przybiera postać nieprzyjemnych skurczów, zwłaszcza w przypadku próby poruszenia przeciążonym stawem. Jeśli jednak bóle kości i mięśni są skutkiem wyłącznie źle dobranego treningu, wystarczy maść rozgrzewająca, obłożenie bolących miejsc i wypoczynek, aby dolegliwości ustąpiły. Ból wszystkich mięśni lub ból stawów i mięśni mogą zwiastować jednak bardzo poważne choroby układu nerwowego lub niedoczynność tarczycy. W takich sytuacjach maści przeciwbólowe będą pomocne, jednak lekarz zaleci szczegółową diagnostykę i leczenie. Nie warto więc ignorować żadnej z form bólu mięśni, bo nie zawsze jego przyczyną jest nieszkodliwe i krótkotrwałe kumulowanie się w mięśniach kwasu mlekowego (czyli odkładanie się w tkance mięśniowej metabolitu przemiany glukozy). Popularne zakwasy mylone bywają z dużo groźniejszymi chorobami.

Ból stawów

Ból stawów przybierać może dwie postaci: zapalną i niezapalną. Zapalnej towarzyszy zwykle opuchlizna i zaczerwienienie. Ból stawów i mięśni obejmować może jeden lub wiele stawów jednocześnie, a jego przyczyny są złożone. Do najczęstszych przyczyn tej dolegliwości zalicza się choroby reumatyczne, w tym reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumienia układowego oraz choroby zwyrodnieniowe stawów. Ból stawu łokciowego może być efektem tak zwanego łokcia tenisisty powstałego nie tylko w wyniku przeciążenia tego stawu w treningu sportowym, ale i w początkowych fazach choroby zwanej fibromialgią, obejmującej stopniowo cały układ ruchu i związanej również z występowaniem depresji. Bóle kości i mięśni w stawach poprzedzają również zaistnienie łuszczycowego zapalenia stawów, a nawet są one symptomem zapalenia jelit. Bóle stawów odczuwane są często jako dysfunkcja i ból wszystkich mięśni i – niestety – w tym przypadku bywają one skutkiem infekcji bakteryjnych, w tym rzeżączki, boreliozy lub powikłań grypowych. W przypadku zdiagnozowania reumatoidalnego zapalenia stawów, lekarz zaleci suplementy diety na stawy i maści przeciwbólowe. Jeśli jednak padnie podejrzenie o fibromialgię, konieczna będzie znaczenie trudniejsza diagnostyka i wsparcie terapeutyczne, czasem z udziałem farmakoterapii antydepresyjnej. Niezależnie od tego, czego symptomem są bóle kości i mięśni w stawach, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Kiedy bóle stawowe ulegają zaostrzeniom ich odczuwanie rozszerza się bowiem na ból wszystkich mięśni, co bywa przyczyną wystąpienia depresji i innych zaburzeń nastroju uniemożliwiających normalne funkcjonowanie chorego.

bole stawow i miesni

Bóle kości

Wbrew stereotypom bóle kości i mięśni nie muszą być powodowane chorobami reumatycznymi. Warto mieć świadomość, że nawracający ból kości bywa symptomem maskowanej depresji, zwłaszcza kiedy towarzyszy mu pogorszenie nastroju, kłopoty z koncentracją i ogólna drażliwość. Odczuwanie bólu kości wiąże się również z degeneracją układu nerwowego występującą w wielu chorobach autoimmunologicznych, w tym łuszczycy, a w niektórych przypadkach również z nowotworem kości. Napadowym bólom kości często towarzyszy również ból wszystkich mięśni i w takich przypadkach spodziewać się można również boreliozy. Bardzo groźnym objawem towarzyszącym bólom kości może być wysoka gorączka, wskazująca na stan zapalny w organizmie, a nawet nowotwór szpiku kości.

Bóle mięśni i stawów a tarczyca

Bóle kości i mięśni wraz z chronicznym zmęczeniem i sennością lub bezsennością chorego mogą być powodowane niedoczynnością tarczycy. Dobra wiadomość w tym przypadku jest taka, że niedoczynność tarczycy – mimo uciążliwych symptomów bólowych (chorzy najczęściej skarżą się na ból stawów i mięśni) jest łatwa do zdiagnozowania przez endokrynologa, który najczęściej zleca badanie krwi wraz z oznaczeniem wskaźnika TSH. Niedoczynność tarczycy wymaga dobrania właściwego leczenia farmakologicznego i należy ściśle trzymać się zaleceń endokrynologa, tak w aspekcie dawkowanie leków, jak i przestrzegania właściwej diety oraz podstawowej higieny życia codziennego z regularnym, ośmiogodzinnych snem i aktywnością ruchową, wśród której świetne wyniki daje praktykowanie jogi.

Polecane produkty

Suplement na stawy
Flexidium 400
od 72 zł!

Maść na ból stawów i mięśni
Ostelife
258 zł 129 zł

Maść na ból stawów i mięśni
Motion Free
338 zł 169 zł

Bóle mięśni, stawów i kości – jak ich unikać

Bóle mięśni, stawów i kości potrafią uprzykrzyć nasze życie. Ich profilaktyka to łagodny, dostosowany do naszych możliwości ruch i trening fizyczny, ale także dieta bogata w kwas foliowy i Omega-3, czyli zielone warzywa kapustne, tłuste ryby, oliwkę z oliwek i szereg innych produktów wspomagających naturalną regenerację tkanki kostnej i łącznej. Po treningu warto stosować odpowiednie maści przeciwbólowe, dostępne jako rozgrzewające lub wychładzające, unikać gwałtownych zmian temperatury, zwłaszcza przewiania rozgrzanych mięśni i stawów. Lekarz rodzinny osobom po pięćdziesiątym roku życia może także zalecić suplementy diety na stawy lub specjalne opaski magnetyczne redukujące ból stawu łokciowego związanego z symptomem łokcia tenisisty. Leczenie bólu mięśni, kości i stawów zależeć będzie od szczegółowych diagnoz lekarskich. Inaczej przecież leczyć będziemy niedoczynność tarczycy, inaczej reumatoidalne zapalenie stawów, a jeszcze innej interwencji wymagać będzie – maskowana poprzez ból wszystkich mięśni – depresja.