ból w kostce po zewnętrznej stronie

Ból stawu skokowego – przyczyny, objawy, leczenie

Ból stawu to ból, który zlokalizowany jest w obrębie stawu. Przyczyny bólu stawów mogą być bardzo zróżnicowane. Często stanowią wynik wrodzonych lub nabytych nieprawidłowości w jego budowie. Ból stawu może powstać jako następstwo uszkodzenia sąsiadujących struktur – więzadeł, ścięgien, kaletek maziowych. Często przyczyna nie jest powiązana ze stawem. Incydentalny ból, który samoistnie mija nie musi być natychmiastowo konsultowany z lekarzem. Po jego wystąpieniu można zażywać specjalistyczne suplementy na stawy (np. bardzo skuteczny Flexa Plus Optima, o którym więcej napisałem tutaj https://bol-stawow.pl/tabletki-na-bol-stawow-flexa-plus-optima/). W przypadku, kiedy nie ustępuje przez kilka dni i występuje w połączeniu z innymi objawami, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Wędrujące bóle stawów – przyczyny

Wędrujące bóle stawów charakteryzują się występowaniem bólu w różnych stawach. Bardzo często jest nazywany także jako chodzące bóle stawów. Nie istnieje jeden charakterystyczny schemat, który umożliwiłby przypisanie kolejności do przypadłości. Najczęściej choroba rozpoczyna się od bólu w jednym stawie, a następnie dotyka kolejnych. Postępuje wraz z upływem czasu z różnym nasileniem. Mogą pojawiać się w różnych lokalizacjach na ciele, choć często dotykają symetrycznych stawów. Ból może przybierać różny charakter, włącznie z doświadczeniem drętwienia i pieczenia mięśni. Doświadczenie tego bólu w połączeniem z niepokojącymi objawami wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem reumatologiem. Przyczyny powstania tego bólu mogą być naprawdę różne. Może być to powikłanie po przebytej chorobie i dotykać także dzieci. Wędrujące bóle stawów mogą być bardzo charakterystycznym objawem świadczącym o zachorowaniu na reumatoidalne zapalenie stawów.

Przyczyny ustalenia powstania tego bólu są bardzo złożone. W wielu przypadkach podłoże jego powstania stanowią czynniki genetyczne. U innych osób mogą być spowodowane zaburzeniami immunologicznymi. Choć wędrujące bóle stawów mogą stanowić także objaw choroby nowotworowej. W przypadku takiego bólu ostatecznie przyczynę jego powstania powinien określić lekarz. Czasami okazuje się, że są spowodowane niedoborami kluczowych substancji w organizmie. Wówczas należy poprosić lekarza o wskazanie, które witaminy na stawy będą najlepsze.

Stan zapalny stawów

Przyczyny zapalenia stawów mogą być bardzo zróżnicowane. Od genetyki, przez choroby immunologiczne i uzależnienia od papierosów do nawet zakażeń bakteryjnych czy wirusowych. Stan zapalny stawów objawia się stanem podgorączkowym, nawet gorączką, dolegliwościami bólowymi występującymi w symetrycznych stawach. Dochodzi także do obrzęków, zniekształceń oraz zesztywnień. Nieleczone może doprowadzić do uszkodzeń chrząstek oraz powierzchni stawowych. Konsekwencją zaniechania objawów może być rozwój stanów chorobowych w innych narządach (sercu, nerkach, płucach, układzie nerwowym i kostnym).

Przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane, jest to zależne od posiadanych genów, prowadzonego trybu życia oraz innych posiadanych schorzeń, które mogą rzutować na osłabienie pozostałych układów w organizmie.

Ból stawów barkowych

Staw barkowy, który stanowi połączenie kończyny górnej z tułowiem, jest zbudowany z kilku stawów. Ze wszystkich stawów na ciele, wykazuje największy zakres ruchów, dlatego dolegliwości bólowe stawu barkowego występują bardzo często w społeczeństwie. Najczęściej powstają na skutek nadwyrężeń. Tkanki miękkie, które otaczają staw, nie powinny być poddawane częstym przeciążeniom oraz urazom. Wówczas kumulujące się i niewyleczone urazy doprowadzają do powstania bólu. Ból stawu barkowego występuje u osób uprawiających sporty lub u osób pracujących fizycznie. Przyczyny bólu stawów należy także upatrywać w postępującej chorobie zwyrodnieniowej. Ból barku tylko w nielicznych przypadkach stanowi objaw chorób innych narządów. Podczas występującego bólu barku należy zwrócić uwagę na urazy występujące w przeszłości, a w szczególności mechaniczne w obszarze barku. Przyczyny można także upatrywać w niedawnych przeciążeniach.

Ból powinien zostać skonsultowany z lekarzem, jeżeli charakteryzuje się dużym nasileniem i ma charakter nawrotowy. Szczególnie, kiedy bólowi towarzyszą obrzęki i w okolicy bolącego stawu odczuwalna jest wyższa temperatura lub występuje w połączeniu z innymi bólami. Zlekceważenie alarmujących objawów może doprowadzić do poważnych upośledzeń w przyszłej sile i ruchliwości barku.

zapalenie stawów przyczyny

Ból w kostce

Ból w kostce może spowodować poważne trudności w wykonywaniu codziennych, nawet najprostszych czynności. Na ból w kostce może składać się kilka przyczyn. Zazwyczaj spowodowany jest zwichnięciem lub przeciążeniem. Może stanowić następstwo pęknięcia lub złamania kości. Ból w kostce może być także spowodowany z uwagi na źle dobrane obuwie. Ten ból może pojawić się u osób kontuzjowanych podczas aktywności fizycznej. Przeanalizowanie przyczyny bólu z pewnością będzie bardzo pomocne w ustaleniu właściwej diagnozy przez lekarza, jeżeli ból nie ustąpi. W przypadku schorzenia stawu w okolicy kostki, obok oczywistego bólu, występuje także obrzęk a nawet zesztywnienie. Ruchliwość ulega znaczącemu ograniczeniu. To jak leczyć ból kostki jest w pełni uzależnione od przyczyny jego powstania.

W wielu przypadkach ból w kostce po zewnętrznej stronie, przy nienaruszonym układzie kostnym, spowodowany jest przeciążeniem tkanek miękkich tych okolic, np. torebki stawowej mięśni. Jeżeli nie ustępuje, to należy skonsultować to z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Przeciążenie stawu skokowego występuje najczęściej u sportowców, którzy przed treningiem nie rozgrzali odpowiednio mięśni lub wykonali zbyt intensywne ćwiczenia. Budowa stawu skokowego sprzyja występowaniu kontuzji. Warto pamiętać, że przeciążenie stawu skokowego wymaga odpowiedniej rekonwalescencji, która powinna przebiegać z wyłączeniem wielu aktywności fizycznych. Charakter przebiegu zapalenia stawu skokowego jest uzależniony także od ogólnej kondycji organizmu. To, ile trwa zapalenie stawu skokowego uzależnione jest od momentu podjęcia leczenia oraz wielu predyspozycji indywidualnych organizmu. Czas powrotu do dawnej aktywności z pewnością skracają przyjmowane preparaty na stawy. Więcej na ich temat przeczytasz w moim rankingu – https://bol-stawow.pl/tabletki-na-stawy-ranking/.

Polecane produkty

Suplement na stawy
Flexidium 400
od 72 zł!

Suplement na stawy
Flexin 500
od 44 zł!

Suplement na stawy
Flexa Plus Optima
319 zł 147 zł

Do jakiego lekarza należy się udać z bolącym stawem?

W przypadku bólu stawów, który z wysokim prawdopodobieństwem spowodowany jest urazem, należy udać się do lekarza ortopedy. Jeżeli osoba, która posiada pewność, że w ostatnim czasie nie doznała jakiegokolwiek urazu, to powinna odbyć wizytę u lekarza reumatologa, który pomoże w ustaleniu przyczyny występujących dolegliwości bólowych.