ból stawu kolanowego

Ból stawów kolanowych – jak sobie z nim poradzić?

Ból stawu kolanowego dotyka ludzi w różnym wieku. Ma on różne podłoże oraz nasilenie. Na szczęście obecnie istnieją sposoby na to, aby szybko i skutecznie zapobiegać dolegliwościom bólowym. W jaki sposób należy walczyć z tym problemem, zwłaszcza w nagłych przypadkach, kiedy obowiązki piętrzą się, a ból utrudnia prawidłowe funkcjonowanie?

Bóle stawów kolanowych

Jak już zostało wspomniane, ból kości i stawów dotykać może osoby w różnym wieku bez względu na płeć i styl życia. Bóle kolan są zazwyczaj niezwykle uciążliwe i utrudniają funkcjonowanie nawet w przypadku wykonywania prostych i schematycznych czynności. Ból stawu kolanowego może rozpocząć się zarówno podczas wysiłku fizycznego, jak i spoczynku. Najczęściej spotykany jest jednak podczas codziennych czynności, co utrudnia siadanie, chodzenie i wstawanie. Do głównych przyczyn powstania bólu stawu kolanowego zaliczamy zarówno infekcje bakteryjne, jak i zwyrodnienia oraz urazy. Na szczęście dostępne są preparaty na stawy kolanowe, które szybko i skutecznie pomagają w pozbyciu się tego problemu.

Bolące kolana – co stosować na stawy kolanowe

Zazwyczaj w chwili wystąpienia bólu pierwszą rzeczą, o jakiej myślimy, jest chęć pozbycia się dolegliwości bólowych i powrót do pełnej sprawności. Co na ból stawu kolanowego zalecane jest szczególnie przez specjalistów oraz osoby, które zmagają lub zmagały się z tym problemem?

Żel przeciwbólowy

Żele przeciwbólowe dostępne są w aptece lub internecie bez recepty. Można zakupić je za niewielkie pieniądze, a ich skoncentrowany skład pozwala na pozbycie się nieprzyjemnego uczucia sztywności i dyskomfortu. Mogą one wykazywać działanie znieczulające w zależności od rodzaju zastosowanych składników. W składzie takie preparaty zawierają także szereg naturalnych ziół, które zmniejszają opuchliznę oraz przynoszą niebywałą ulgę. Żel przeciwbólowy to środek, który ma wiele zalet, do których zaliczyć można niską cenę, dostępność oraz skuteczność.

Leki przeciwzapalne

Tego typu preparaty przepisywane są przez specjalistów. Należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza. W wielu przypadkach zalecają oni także rehabilitację oraz stosowanie innych, nieco mniej inwazyjnych preparatów na stawy kolanowe. Dzięki temu pełna kuracja może przynieść spektakularne efekty. Warto jednak zaznaczyć, że ingerencja lekarza zauważana jest wyłącznie w przypadku przewlekłych stanów zapalnych, natomiast środki przepisywane są po dokonaniu szczegółowych badań.

Kwas hialuronowy

Składnik ten dodawany jest do wielu kosmetyków. Nie każdy wie o tym, iż ma on właściwości ściągające. Dzięki temu wielu producentów umieszcza go w składzie swoich preparatów. Jeżeli więc w głowie pojawia się myśl, co na zapalenie stawów będzie najlepsze, wówczas warto zastanowić się nad zastosowaniem tego preparatu. Najlepszy kwas hialuronowy dostępny jest w czystej postaci. Bez trudu dodać można go do preparatów na zapalenie stawów. Nie zmniejszy ani nie zakłóci on działania środków tego typu, a jedynie wzmocni efekt.

Zmiana diety

Jedzenie dużej ilości warzyw i owoców ma przemożny wpływ na całokształt funkcjonowania organizmu. Bogactwo witamin, a w szczególności witaminy C poprawia elastyczność stawów, natomiast flawonoidy hamują proces starzenia się stawów i rozwoju zwyrodnień. Tak więc osoby, które pragną pozbyć się problemu bólu kolan i stanów zapalnych, oprócz stosowania maści przeciwbólowych i środków zaleconych przez specjalistę, powinni także zmienić zasady żywieniowe. Zmiana diety powinna uwzględniać także spożywanie większych ilości nabiału, zbóż oraz chudego mięsa. Nabiał zawiera wapń, który niezbędny jest do prawidłowej pracy stawów, natomiast pozostałe produkty zawierają spore ilości magnezu, dzięki czemu wapń może przyswajać się znacznie efektywniej, niż bez nich.

Suplementy na stawy

Czy istnieją suplementy na stawy? Niektórzy producenci decydują się na stworzenie preparatów tego typu. Mają one za zadanie uzupełnienie niedoborów kluczowych witamin, które zakłócają i utrudniają funkcjonowanie stawów, w tym stawu kolanowego. W suplementach diety na stawy znajdują się takie substancje jak wapń, witamina C, czy magnez. Z pewnością jest to skuteczny środek wspomagający powrót do pełnej sprawności.

na stawy kolanowe

Ból stawów kolanowych po bieganiu

Osoby aktywne fizyczne bardzo często zauważają ból stawów, a zwłaszcza stawu kolanowego po powrocie do domu z joggingu. Zazwyczaj wina leży po stronie przeciążenia stawów oraz nadmiernej aktywności fizycznej bez rozgrzewki. Zazwyczaj ból jest kujący i w wielu przypadkach wywoływany jest błędami technicznymi, takimi jak nieprawidłowa technika biegu, bieganie po zbyt twardym podłożu, niedopasowanie obuwia do rodzaju aktywności fizycznej oraz brak rozgrzewki. Biegacze, którzy zastanawiają się, co na ból stawów będzie odpowiednie, powinni stosować maści przeciwbólowe, które z pewnością przyniosą ulgę.

Ból stawów kolanowych podczas chodzenia

Zdarza się, że ból stawów kolanowych dokucza nam każdego dnia i utrudnia funkcjonowanie. Jeżeli towarzyszy on prostowaniu i zginaniu nogi, może oznaczać to jej przeforsowanie. Zazwyczaj też ból ten może być wynikiem nieszczęśliwych wypadków, takich jak złamanie stawu kolanowego, stłuczenie kolana, zwichnięcie kolana, naderwanie stawu kolanowego.

Jak rozpoznać stan zapalny stawu kolanowego?

Zazwyczaj bólowi kolana towarzyszą także inne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak:

 • Obrzęk,
 • mrowienie,
 • drętwienie,
 • zapalenie i wysięk stawu,
 • napuchnięcie okolic kolana,
 • narastający, uporczywy ból,
 • trudności w poruszaniu,
 • zaczerwienienie w okolicy kolana,
 • zablokowanie w okolicy kolana oraz sztywność poranna.

Powody bólu i stanów zapalnych kolan

Tak naprawdę powody generujące ból oraz stan zapalny kolana są zróżnicowane i w każdym przypadku inne. Do głównych powodów powstania tego typu problemów zaliczyć można jednak kilka sytuacji. Pierwszą z nich jest siedzący tryb życia, który utrudnia aktywność stawów. Jeżeli są one w stałym spoczynku, wówczas dochodzi do ich osłabienia oraz podatności na zranienia różnego typu. Kolejnym powodem bólu stawów kolanowych jest także praca fizyczna, która z kolei odwrotnie do siedzącego trybu życia, doprowadza stawy do wyniszczenia oraz zmniejszenia ilości płynu stawowego. Jednym z powodów jest także nadwaga nadmiernie obciążająca stawy, a także noszenie nieprawidłowego obuwia. Wśród pań czynnikiem zwiększającym ból kolan może być także chodzenie na wysokich obcasach. Postawa jest wtedy nieprawidłowa, a przełożenie ciężaru ciała na przód wymusza na kolanach utrzymywanie nieco większej stabilizacji i kontroli.

Inne przyczyny powstania zapalenia stawu kolanowego

Do innych powodów zapalenia stawu kolanowego zaliczyć można także:

 • Nadmierne palenie papierosów,
 • spożywanie alkoholu,
 • niestosowanie się do zaleceń diety,
 • małą ilość przyjmowania płynów,
 • stres,
 • wiek,
 • długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych.

Polecane produkty

Suplement na stawy
Flexidium 400
od 72 zł!

Maść na ból stawów i mięśni
Motion Free
338 zł 169 zł

Maść na ból stawów i mięśni
Ostelife
258 zł 129 zł

Maść na zapalenie stawów

Jedną z najskuteczniejszych form wspierania procesu regeneracji okolic kolana i zapalenia jest stosowanie maści z kwasem hialuronowym. Do jego głównych właściwości zalicza się poprawę elastyczności oraz sprężystości kolana. Dzięki takiej maści poruszanie się oraz powrót do formy staje się szybki i przyjemny. Najlepszy kwas hialuronowy to taki, który dostępny jest w czystej postaci. Bez obaw można dodać go do kremu lub maści, co wzmocni efekt regeneracji.

Zapalenie stawów a borelioza

W wielu przypadkach powodem powstania zapalenia stawu kolanowego lub innego rodzaju zapalenia jest borelioza. Niestety zapalenie powstaje w wyniku bakterii, które przenoszone są przez kleszcze, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Niestety ze względu na fakt, iż rumień pojawia się stosunkowo późno, nie budzi to podejrzeń osób, które zmagają się z tym problemem. Warto wiec po każdej wizycie w parku, czy lesie dokładnie sprawdzić swoje ciało. Dzięki temu uniknąć można przykremu zjawisku i groźnych konsekwencji. Współczesna medycyna daje wiele możliwości pokonania tego problemu i powrotu do zdrowia, jednak należy być niezwykle czujnym.