bóle stawów dłoni

Ból stawów dłoni – przyczyny, objawy, leczenie

Ból dłoni może mieć wiele różnych przyczyn, a jedną z najczęstszych jest stan zapalny stawów. Jeżeli mija on samoistnie, w przeciągu kilku dni, nie powinno być podstaw do obaw, warto jednak wiedzieć, że jeżeli bólom stawów towarzyszą takie dodatkowe objawy jak gorączka, obrzęk stawów, jak i ich poranna sztywność, należy skonsultować się z lekarzem. Należy pamiętać także, że bóle stawów mogą być objawami wielu chorób, jak i mogą także wynikać z urazów mechanicznych. Leczenie konkretnego bólu stawu wykonuje się w zależności od przyczyny.

Bóle stawów dłoni – jakie mogą być przyczyny?

Przyczyny bólu stawów można podzielić na niezapalne (jest to ból związany z urazem mechanicznym) oraz zapalne (wtedy przyczyną bólu jest zapalenie w tkankach stawowych). Ból stawów wynikający z urazów mechanicznych najczęściej jest kojarzony z nadwyrężeniem, jak i przeciążeniem struktur stawowych, do których należą między innymi torebki stawowe i wiązadła. Tego rodzaju ból może występować po nadmiernych ćwiczeniach fizycznych bądź intensywnej pracy fizycznej.

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu stawów dłoni u osób starszych jest choroba zwyrodnieniowa stawów, choć osoby starsze także mogą zmagać się z chorobami zapalnymi takimi jak dla przykładu reumatoidalne zapalenie stawów. Natomiast jeżeli ból stawów występuje u osób młodych, należy szczególnie go diagnozować i wychodzić z założenia, że najczęstszą jego przyczyną są zapalne choroby stawów.

Bolące stawy rąk – jak wyglądają objawy zapalenia stawów dłoni?

Zapaleniu stawów dłoni najczęściej towarzyszą takie objawy jak obrzęk i wrażliwość stawów, poranne odczuwanie sztywności stawów, ograniczenie ich ruchomości, osłabienie uchwytu, jak i spadek siły mięśniowej. W kolejnych etapach choroby natomiast, na stawach mogą pojawiać się guzki reumatoidalne. Dodatkowo chorobie tej bardzo często towarzyszy zwiększona temperatura ciała, zmęczenie, jak i brak apetytu. W zaawansowanym etapie choroby utrudnione jest wykonywanie podstawowych codziennych czynności takich jak chociażby ubieranie się bądź mycie.

Ból dłoni w środku – jakie mogą być przyczyny?

Ból dłoni w środku, czyli ból występujący w stawach śródręczno- paliczkowych najczęściej może wskazywać na takie konkretne choroby jak:

Reumatoidalne zapalenie stawów, dodatkowo, jeżeli bólowi stawów towarzyszy poranna sztywność, jak i ich zaczerwienieni,
Hemochromatoza, czyli choroba metaboliczna, która jest schorzeniem wywołanym nadmiernym gromadzeniem żelaza przez organizm,
Dna rzekoma, której przyczyny to nadmierne odkładanie się kryształów wapniowych w stawach.

Ból dłoni po zewnętrznej stronie – czego może być objawem?

Ból po grzbietowej stronie dłoni, występujący razem z obrzękiem, jak i ociepleniem stawu w tej okolicy może być wynikiem zapalenia pochewek ścięgnistych mięśni prostowników, co wywołane może być dną moczanową, przeciążeniem bądź infekcją.

Przyczyną bólu po zewnętrznej stronie ręki może być także tak zwana torbiel galaretowata, która może uciskać na nerwy, wywołując ból oraz ograniczać ruchomość w stawie. Choroba ta leczona jest chirurgicznie i najczęściej leczenie polega na wycięciu torbieli.

bolące stawy rąk

Jak wygląda leczenie oraz co na ból stawów?

Bardzo ważnym czynnikiem jest, aby nie przedłużać leczenia za pomocą domowych sposobów i udać się do lekarza, jeżeli ból utrzymuje się dłużej niż od 5 do 7 dni bądź z dnia na dzień jest on coraz silniejszy. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe objawy mogące towarzyszyć bólom stawów, takie jak gorączka, osłabienie lub spadek masy ciała.

W przypadku wizyty u lekarza bardzo istotne jest wykonanie wszelkiego rodzaju wymaganych badań, co pozwoli na szybką i przede wszystkim dokładną diagnozę. Bolące stawy leczone są w zależności od wieku pacjenta, współwystępujących chorób, jak i lokalizacji bólu oraz jego natężenia (więcej na temat bólu stawów przeczytasz w moim artykule – https://bol-stawow.pl/bole-stawow/). W leczeniu objawowym stosowane są najczęściej tabletki na stawy, czyli po prostu środki przeciwbólowe, których celem jest zniwelowanie negatywnych objawów (sprawdź mój ranking skutecznych suplementów na stawy – https://bol-stawow.pl/tabletki-na-stawy-ranking/). Używa się także różnorakich środków przeciwzapalnych, a leki tego typu można stosować w wielu postaciach, najpopularniejsze są tabletki i żele, oraz maści, które aplikujemy bezpośrednio na bolące miejsca. Najbardziej podstawowym elementem leczenia jest jednak rehabilitacja, która pomaga w zmniejszeniu bólu i pomaga wrócić do pełni zdrowia.

Polecane produkty

Flexidium 400 efekty

Suplement na stawy
Flexidium 400
od 72 zł!

Flexin 500 cena

Suplement na stawy
Flexin 500
od 44 zł!

Flexa Plus Optima cena

Suplement na stawy
Flexa Plus Optima
319 zł 147 zł

Jak zapobiegać bólom stawów, co zrobić, aby uniknąć problemów w przyszłości?

Jak w każdym przypadku czy to chorobowym wywołanym stanem zapalnym bądź przez mechaniczne urazy bardzo istotną kwestią jest zapobieganie i profilaktyka, które pomogą nam uniknąć dolegliwości w obrębie dłoni. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, aby zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę witaminy D, jak i wapnia. Dzięki suplementacji tych składników możemy w dużym stopniu zminimalizować ryzyko złamania i urazów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na dbanie o dłonie podczas pracy, poprzez odpoczynek co jakiś czas, oraz dbanie o ich prawidłowe ułożenie, natomiast jeżeli jesteśmy pasjonatami sportu, warto również pamiętać o odpowiednim ubiorze, jak i ochraniaczach na nadgarstki.