ból po zewnętrznej stronie kolana

Ból nóg – przyczyny, objawy, leczenie

Ból nóg to pojęcie bardzo ogólnikowe. Nie wskazuje dokładnie miejsca bólu, zatem nie wiadomo czy dyskomfort odczuwalny jest w okolicy stopy czy uda. Ból nóg może dotyczyć także stawów. Wskazanie bolesnego miejsca jest podstawowym krokiem w rozpoczęciu diagnostyki. Ustalenie przyczyny bólu nie jest zawsze łatwym zadaniem, dlatego warto zwrócić uwagę na największą ilość zauważalnych objawów i bacznie obserwować swój organizm. W analizie przyczyny powstania bólu warto zwrócić uwagę na czynności, które są wykonywane zarówno sporadycznie jak i codziennie.

Ból nóg według definicji

Bolesność odczuwalna na powierzchni nóg może charakteryzować się licznymi objawami oraz jeszcze większą ilością przyczyn. Bóle nóg mogą cechować się nagłym i nasilonym, a czasami się natężają. Przyczyny mogą być często błahe np. zmęczenie spowodowane niecodziennym wysiłkiem, czy brak wygodnego obuwia. Za bólem nóg mogą skrywać się poważne schorzenia, które wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem. Przewlekły, choć niedokuczliwy ból, także powinien być skonsultowany ze specjalistą.

Ból nóg – przyczyny

Ból nóg może być spowodowany urazami np. skręcenia oraz zwichnięcia stawów, złamania kości, a także stłuczenia mięśni. W przypadku, gdy ból występuje bezpośrednio po wypadku, bardzo łatwo jest rozpoznać przyczynę jego powstania. Sytuacja komplikuje się w przypadku tzw. złamań marszowych, czyli przerwania małych kości, wówczas pojawiają się trudności z ustaleniem przyczyny bólu nogi.

Ból nóg może stanowić następstwo posiadanych chorób układu krążenia. Miażdżyca naczyń tętniczych przyczynia się do zwężania naczyń krwionośnych oraz problemów z właściwym ukrwieniem kończyny, począwszy od stopy. W przypadku upośledzonego działania układu krwionośnego, w trakcie aktywności fizycznej dochodzi do ochłodzenia oraz zblednięcia okolicy, w której krew nie krąży prawidłowo. W późniejszym czasie dochodzi do utraty owłosienia. Najgroźniejszym stanem, także dla życia, jest poczernienie tkanek, co oznacza procesy martwicze. Intensywny ból, który występuje równolegle z drętwieniami lub mrowieniami, a noga zmienia swój koloryt na jaśniejszy i posiada znacznie niższą, w porównaniu do reszty ciała, temperaturę wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Przedstawione symptomy pasują do ostrego niedokrwienia kończyny dolnej. Zaniechanie tego stanu może doprowadzić do amputacji kończyny.

Powstawanie oraz późniejsze posiadanie żylaków stanowi także przyczynę bólu nóg, a w szczególności odczuwalny jest w obrębie łydek. Żylaki objawiają się także obrzękami, uczuciem ciężkości oraz zmianą zabarwienia skóry. Powstają bardzo często owrzodzenia w okolicach kostek.

Ból kolana po zewnętrznej stronie

Szacuje się, że aż 40% zmian zwyrodnieniowych, u osób, które ukończyły 70 rok życia ma miejsce w obrębie kolana. Stawy ulegają zniszczeniu, nasilając ból w trakcie chodzenia. Zwyrodnienie stawów kolanowych powinno być pod stałą kontrolą lekarską, ponieważ doprowadzają do reumatyzmu.

Ból po zewnętrznej stronie kolana pojawia się na skutek problemów z pasmem biodrowo-piszczelowym, czy też bocznym uszkodzeniem łąkotki. Łąkotka jest bardziej ruchoma, co zwiększa jej podatność na występowanie urazów. U wielu osób pojawia się ból kolana z boku po zewnętrznej stronie. Często spowodowany jest przeciążeniem łękotki bocznej. Ból kolana bardzo często towarzyszy osobom starszym, w szczególności w trakcie chodzenia. Przyczynę stanowi obniżający się poziom komórek budujących łąkotkę z unaczynieniem.

Bardzo popularną formą terapii jest kwas hialuronowy do kolana. Zastrzyki z kwasu, który naturalnie występuje w stawach, służą do uzupełniania mazi stawowej. Poprawie ulega śliskość chrząstki. Kwas hialuronowy pozwala zmniejszyć ból spowodowany ścieraniem powierzchni chrząstki.

ból mięśni uda

Ból mięśni ud z przodu

Ból mięśni uda może pojawić się u każdego, bez względu na intensywność wykonywanej aktywności fizycznej. Doświadczają go osoby, które są bierne ruchowo jak i profesjonalni sportowcy. Ból mięśnia uda może być uwarunkowany przez dużą ilość czynników. Jeżeli ból ud pojawił się już po raz kolejny lub jego nasilenie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie, to niezbędna będzie wizyta u ortopedy.

Do najczęstszych przyczyn powstawania bólu mięśni ud z przodu zaliczane są: naderwanie przyczepu mięśnia, promieniowanie od bolesnego zwyrodnienia kręgosłupa. Ból mięśnia uda w trakcie chodzenia występuje na skutek zaniechania rozciągania mięśni po wykonanym treningu lub nadwyrężenia ich w trakcie. Sportowcy powinni szczególnie zwracać uwagę na konieczność wykonania rozgrzewki i rozciągania po zakończonym treningu. Jest to najlepszy sposób, aby ból ud już nie powrócił.

Ból łydek – gdzie upatrywać przyczyny?

Ból kości nóg od kolan w dół często budzi ogromny niepokój. W niektórych przypadkach stanowi syndrom rozwijającej się choroby układu ruchu, w tym głównie kręgosłupa i stawów. Bardzo często podłoże jego powstania uwarunkowane jest urazem mechanicznym, który nie musiał wystąpić chwilę przed zlokalizowaniem bólu. Szczególnie często pojawia się u piłkarzy, także amatorów, którzy w trakcie rozgrywki mieli nieprzyjemność sfaulowania przez przeciwnika.

Polecane produkty

Suplement na stawy
Flexidium 400
od 72 zł!

Suplement na stawy
Flexin 500
od 44 zł

Maść na ból stawów i mięśni
Ostelife
258 zł 129 zł

Ból biodra

Ból stawu biodrowego w nocy odbiera nie tylko zdrowy sen, ale także zdrowie, dodając do życia pełno trosk. W sytuacji kiedy, ból nasila się w trakcie spoczynku oraz w nocy, warto udać się do lekarza. W pierwszej kolejności musi on wykluczyć dysfunkcje stawu biodrowego, ponieważ nocne bóle najczęściej o tym świadczą. Ból jest o tyle nieprzyjemny, że cechuje się tendencją promieniowania do pachwin, ud, podudzi oraz pleców.

Metody leczenia bólu nóg

W zależności od nasilenia oraz częstotliwości występowania bólu nóg, różne są stosowane metody leczenia. W przypadku, kiedy ból występuje po raz pierwszy to można samodzielnie zastosować np. lek przeciwzapalny na stawy, środek przeciwzapalny lub maść rozgrzewającą lub chłodzącą. W sytuacji, kiedy ból nie ustępuje konieczna jest wizyta u lekarza, który na podstawie przeprowadzonych badań określi stan zdrowia pacjenta i zadecyduje o dalszym leczeniu.